Przy przystanku kolejowym powstanie parking na 10 samochodów

2024.03.08 14:31
Na linii Białystok – Czeremcha szykuje się kolejna inwestycja poprawiająca dostęp do kolei, finansowana ze środków "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025". O co tym razem chodzi?
Przy przystanku kolejowym powstanie parking na 10 samochodów
Fot: Paweł Mieszkowski / PKP PLK S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę parkingu w pobliżu przystanku kolejowego w Kleszczelach (powiat hajnowski). Dzięki temu mieszkańcy zyskają możliwość wygodnego dojazdu i przesiadki z samochodu do pociągu, co z pewnością ułatwi codzienne podróże.

Nowy parking ma liczyć 10 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób o ograniczonej możliwości poruszania. Ponadto w ramach inwestycji przewidziane jest także stworzenie chodnika z antypoślizgową nawierzchnią, który zapewni dogodniejszy dostęp do peronu. W planach jest też wykonanie odwodnienia oraz zamontowanie ekologicznego oświetlenia LED.

- Budowa parkingu w Kleszczelach jest możliwa dzięki porozumieniu PLK S.A. i lokalnego samorządu, który przejmie w utrzymanie oraz zarządzanie gotowy parking. Ogłoszono przetarg na projektowanie i roboty budowlane, których realizacja jest planowana na ten rok. Budowa miejsc postojowych to kontynuacja inwestycji kolejowych w Kleszczelach – w grudniu 2022 roku mieszkańcom udostępniono nowy peron, zbudowany w dogodniejszej lokalizacji - wyjaśnia Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Program przystankowy w województwie podlaskim zwiększa dostępność kolei i ułatwia podróżowanie. Inwestycje zmniejszające wykluczenie komunikacyjne obejmują modernizację lub budowę łącznie 15 przystanków na liniach Białystok – Czeremcha i Sokółka – Suwałki. Ich uzupełnieniem jest budowa pięciu parkingów przy przystankach Kleszczele, Repczyce Zalew i Augustów Port oraz stacjach w Bielsku Podlaskim i Sidrze.

Łączny koszt prac w ramach programu przystankowego w naszym województwie, w tym budowy parkingów, to ponad 27,5 milionów złotych.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1138 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39