Przygraniczni przedsiębiorcy w końcu otrzymają rekompensaty

2023.05.30 17:27
We wtorek (30.05) poseł Robert Tyszkiewicz przekazał, że podlascy przedsiębiorcy z okolic przygranicznych otrzymają rekompensaty związane z zamknięciem przejść granicznych.
Przygraniczni przedsiębiorcy w końcu otrzymają rekompensaty
Fot: Malwina Witkowska

- Mamy wreszcie ustawową pomoc dla przedsiębiorstw z zamkniętych przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach - rozpoczął usatysfakcjonowany poseł Robert Tyszkiewicz.

W miniony piątek (26.05) Sejm przyjął poprawki senackie, które umożliwiają wypłacenie firmom rekompensat.

- Program pomocy przewiduje, że wart 30 mln zł pakiet może trafić do firm, które działają na terenie powiatów, w których znajdują się zamknięte przejścia graniczne. Jeden z postulatów, który być dla nas bardzo ważny, żeby właśnie pomoc objęła firmy znajdujące się w otoczeniu przejść, został spełniony - poinformował poseł.

Warto przypomnieć, że w ostatnich miesiącach, z uwagi na bezpieczeństwo państwa, zawieszono do odwołania ruch na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy i Bobrownikach. Odbiło się to negatywnie na sytuacji finansowej firm działających w strefie przygranicznej w województwie podlaskim.

Kto otrzyma rekompensaty?

O pomoc mogą ubiegać się firmy, które odnotowały 25 proc. spadek przychodów w miesiącu objętym zamknięciem przejścia, w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego. Dotyczy to firm z branży: turystycznej, sprzedaży detalicznej, gastronomicznej, kantorów walut, agencji celnych. Szacuje się, że pomoc trafi do 150 podmiotów z województwa podlaskiego.

Rekompensata będzie wypłacana na wniosek, przez wojewodę właściwego ze względu na położenie zamkniętego przejścia granicznego. Zgodnie z ustawą rekompensata została ustalona w wysokości:
- 65% średniego miesięcznego przychodu płatnika składek lub rolnika, uzyskanego z prowadzonej przez niego działalności – tę rekompensatę będzie można uzyskać maksymalnie 3 razy;
- iloczynu kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie 3490 zł) i liczby osób zgłoszonych przez podmiot do ubezpieczenia – tę rekompensatę będzie można uzyskać maksymalnie 9 razy.

Wojewoda, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, będzie mógł przyznać rekompensatę również podmiotom spoza branż działającym nie tylko na obszarze gminy z zamkniętym przejściem granicznym, ale także na obszarze powiatu z takim przejściem.

Systemowe rozwiązanie

Przyjęta ustawa ma charakter systemowy, a nie incydentalny, ponieważ została zmieniona ustawa o ochronie granicy państwowej. Został do nie wpisany m.in. system rekompensat dla przedsiębiorstw zamkniętych przejść granicznych.

- Dzięki temu został opisany proces działania i reakcji państwa w każdej sytuacji zamknięcia każdego przejścia granicznego w Polsce. To nie są rozwiązania wyłącznie dla województwa podlaskiego, ale rozwiązania także na wypadek zamknięcia jakiekolwiek przejścia granicznego - wyjaśnił poseł. - O to się wiele miesięcy dobijaliśmy, aby szukać rozwiązań systemowych, a nie doraźnych, okazjonalnych - mówił Tyszkiewicz.

Zdaniem posła aktualnie najważniejsze jest to, aby Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz wojewoda podlaski rozpoczęli niezwłoczne wdrażanie tej ustawy w życie, aby jak najszybciej przystąpić do jej realizacji. Pierwszym etapem będzie zbieranie wniosków, a następnie wypłata rekompensat.

- Od czerwca ubiegłego roku przedsiębiorcy z Kuźnicy są pozbawieni rekompensat, a przedsiębiorcy z Bobrownik już ponad 3 miesiące. Liczymy więc na to, aby niezwłocznie uruchomiony został system wypłaty rekompensat - podsumował Robert Tyszkiewicz.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1154 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39