Przystanki przy dworcu PKP są nieczynne. Mieszkańcy zdezorientowani

2021.10.05 09:04, Aktualizacja: 2021.10.05 12:01
We wtorek (5.10) oficjalnie rozpoczyna się budowa przejścia podziemnego. Tym samym przystanki BKM jadące w kierunku centrum są nieczynne. Jednak wielu mieszkańców o tym nie wie, a na dworcu zrobiło się niemałe zamieszanie.
Przystanki przy dworcu PKP są nieczynne. Mieszkańcy zdezorientowani
Fot: Malwina Witkowska
Tymczasowy przystanek naprzeciwko "Madro"

W związku z rozpoczęciem budowy przejścia podziemnego, koło dworca kolejowego w Białymstoku obowiązuje zmiana organizacji ruchu. Dzisiejszy (5.10) poranek okazał się niezbyt przyjemny dla wielu mieszkańców. Nie wszyscy bowiem zostali poinformowani, że przystanki Białostockiej Komunikacji Miejskiej (BKM) zostały wyłączone z użytkowania.

Pierwszym problemem, który wprowadza w błąd jest nieoznakowanie przystanków oraz wciąż aktywna tablica elektroniczna z rozkładem jazdy. Osoby oczekujące na autobusy linii nr 2, 4, 10, 11, 21 - gorliwie stały na przystanku, patrząc i burząc się, gdy dany autobus nie zatrzymał się. Niektórzy szybko biegli w kierunku przystanku położonego kilkadziesiąt metrów dalej (nr inw. 159), z którego odjeżdżały autobusy linii nr 1, 18, 29 i 103. Jednak bieg nic nie dał, ponieważ i na tym przystanku żaden autobus nie będzie się zatrzymywał.

W takich sytuacjach można zauważyć panującą wśród ludzi zasadę podczepienia. W psychologii poznawczej oznacza to zjawisko, w którym ludzie "podążają za tłumem". Niektórzy, pomimo że wiedzieli o przeniesionym przystanku, to jednak widząc tłum ludzi stojących przy przystanku na dworcu również z nimi stali, głównie dlatego żeby nie odstawać od reszty.

Inny problem mieli podróżni, którzy jechali np. z osiedla Młodych czy z osiedla Antoniuk na dworzec kolejowy. Brak informacji w autobusach spowodował, że nie wszyscy wysiedli przy tymczasowym przystanku, który znajduje się naprzeciwko galerii "Madro". Tym samym osoby, które chciały wysiąść przy dworcu PKP "przegapiły" okazję i musiały jechać aż pod kościół św. Rocha - niektórzy jadąc linią nr 4 wysiedli dopiero na ul. Lipowej.

Przypominamy, warto czytać wszelkie komunikaty. Więcej na temat inwestycji oraz o utrudnieniach: Budowa przejścia podziemnego. Koło dworca PKP będzie zmiana organizacji ruchu.

[AKTUALIZACJA]

O to, dlaczego tablica elektroniczna jest włączona oraz czy na przystankach pojawią się widoczne oznaczenia, zapytaliśmy Zarząd Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

- W dniu dzisiejszym w godzinach porannych z przystanków nr 158 i 159 zostały zdjęte wszystkie oznaczenia oraz gabloty rozkładowe. Tablica z informacjami o czasach odjazdów również została już wyłączona - poinformowała o godz. 12.00 Dorota Wysocka z sekretariatu zarządu BKM.

Dodała, że na przystankach nr inw. 158 i 159 zostały umieszczone komunikaty z informacją o przeniesieniu przystanków na ul. Zwycięstwa. Warto jednak podkreślić, że osoby na co dzień korzystające z komunikacji miejskiej nie podchodzą do gablot z rozkładami i ich nie czytają. Na dodatek włączona od rana tablica elektroniczna z rozkładem z pewnością zdezorientowała wielu pasażerów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1036 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39