Puszcza Białowieska jak Wielki Kanion. Znalazła się w prestiżowym zestawieniu

2019.11.23 16:01
Puszcza Białowieska znalazła się wśród 25 kierunków z całego świata, które magazyn National Geographic poleca do odwiedzania w 2020 roku.
Puszcza Białowieska jak Wielki Kanion. Znalazła się w prestiżowym zestawieniu
Fot: Anna Dycha
Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska w zestawieniu znalazła się w kategorii "Natura". Magazyn National Geographic zachęca do odwiedzenia Puszczy Białowieskiej hasłem: "odkryj jedno z ostatnich prawdziwie dzikich miejsc w Europie". Przypomina, że jest ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podkreśla, że las rozciągający się na prawie 550 mil tworzy oazę dzikiej przyrody na środku zatłoczonego kontynentu. Twórcy zestawienia podkreślają także, że w Puszczy można zobaczyć ponad 250 gatunków ptaków i przede wszystkim największego w Europie ssaka - żubra.

Oprócz Puszczy wyróżniono m.in.: Wyspy Magdaleny (Kanada), pustynię Kalahari w Botswanie, Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania), Malediwy i Wielki Kanion w USA.

W kategorii "Miasto" magazyn wybrał: Filadelfię w USA, Telcz w Czechach, Fort Kochi w Indiach, Mostar w Bośni i Hercegowinie, Parmę we Włoszech i Pueblę w Meksyku. Miłośników przygód (to kolejna kategoria plebiscytu) zainteresują z pewnością: Tasmania (Australia), Kamczatka (Rosja) czy park narodowy Zakouma w Czadzie.

Puszcza Białowieska to kompleks leśny, który leży na pograniczu polsko-białoruskim. Część Puszczy zajmuje Białowieski Park Narodowy, który jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 10517 ha, z tego 5726 ha pozostaje pod ochroną ścisłą. Park chroni ostatnie na niżu Europy lasy naturalne o charakterze pierwotnym, zachowane w strefie lasów liściastych i mieszanych. Wiele z nich to gatunki właściwe lasom pierwotnym, które gdzie indziej zostały już wytępione lub są poważnie zagrożone.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1389 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39