Radni sejmiku zatwierdzili zmiany w budżecie. Pieniądze trafią m.in. do szpitali

2022.11.07 18:29
Podczas poniedziałkowej (7.11) sesji sejmiku województwa radni przyznali m.in. pieniądze na drogi i oświetlenie oraz zatwierdzili zmiany w budżecie.
Radni sejmiku zatwierdzili zmiany w budżecie. Pieniądze trafią m.in. do szpitali
Fot: Mateusz Duchnowski /UMWP

Droga Olszanka – stacja kolejowa Szczepki i most

Podlascy radni podjęli uchwałę o przekazaniu 700 tys. zł na dofinansowanie rozbudowy drogi powiatowej Olszanka – stacja kolejowa Szczepki.

2-kilometrowa trasa ma swój początek na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 662 Augustów–Suwałki i prowadzi do stacji kolejowej w Szczepkach. Obecnie ta droga to żwirówka, która w ramach remontu zostanie utwardzona i wyasfaltowana. Trasa o szerokości od 5,5 m do 6 m zyska też szerokie i bezpieczne pobocza.

W ramach remontu w miejscowości Barszczowa Góra stare przejście przez rzekę Olszanka zostanie zastąpione nowym mostem. Obiekt będzie miał ponad 12 m długości i blisko 10 m szerokości. Znajdzie się tam też chodnik dla pieszych.

Koszt całej inwestycji to ponad 5,7 mln zł. Inwestycja została sfinansowana z budżetu województwa, Ministerstwa Infrastruktury i budżetu powiatu augustowskiego.

Będą zmiany w budżecie województwa

Podczas sesji zatwierdzono zmiany w budżecie, które dotyczą m.in. utworzenia rezerwy w wysokości 25 mln zł na wydatki związane z poprawą efektywności energetycznej, rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz ograniczeniem kosztów zakupu ciepła lub energii przez jednostki podległe. Zabezpieczenie tej kwoty było możliwe dzięki wpływowi do budżetu województwa dodatkowych pieniędzy w związku z nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Radni zadecydowali ponadto, aby 250 tys. zł trafiło do Szpitala Psychiatrycznego im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy. Za te pieniądze zostaną zakupione łóżka szpitalne. Natomiast do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku na specjalistyczny sprzęt do leczenia nowotworu jelita grubego trafi 100 tys. zł. Taką samą kwotę otrzyma Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży na infrastrukturę techniczną.

Szykuje się też zmiana siedziby Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej w Supraślu. Na potrzeby placówki samorząd województwa, który jest organem nadzorującym planuje zakupić budynek mieszczący się również w Supraślu. Na ten cel zabezpieczono w budżecie ponad 1,6 mln zł.

Pieniądze dla samorządów

Dodatkowe pieniądze otrzymają gminy: Jasionówka i Sokółka. W Jasionówce za 300 tys. zł zostanie wykonane oświetlenie uliczne. Te pieniądze pierwotnie miały zostać przeznaczone na utworzenie Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej. Ze względu na rosnące koszty inwestycji gminie nie udało się stworzyć placówki i zwróciła się o zmianę przeznaczenia pieniędzy.

– Zaplanowane inwestycje nie zawsze dochodzą do skutku, obecnie ze względu na rosnące koszty inwestycji budowlanych to się zdarza. Jednak chcemy, aby pieniądze, które już przeznaczyliśmy na wsparcie samorządów, tam zostały – mówił podczas sesji marszałek Artur Kosicki.

Podobna sytuacja dotyczy gminy Sokółka. 200 tys. zł przekazane na przebudowę remizy strażackiej w Starej Kamionce zostanie przeznaczone na dofinansowanie przebudowy linii ciepłowniczej na ul. Kazimierza Lewickiego w Sokółce.

Podlaskie w statystyce

Podczas sesji informacje o demografii i sytuacji na rynku pracy w Podlaskiem zaprezentowała Janina Mironowicz, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Podczas poniedziałkowych obrad chciano poruszyć też temat sytuacji w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej w Ignatkach-Osiedle, gdzie miało dochodzić do nieprawidłowości. Jednak radni PiS-u odrzucili ten punkt obrad. W placówce trwa kontrola i po jej zakończeniu temat zostanie poddany obradom.

Podczas obrad prezydenckim Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości został uhonorowany przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

788 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39