RDOŚ w Białymstoku: rozbiórki tam bobrowych to pozytywne działania

2017.01.18 10:13
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku poinformowała, że trzy lata prowadzenia rozbiórek tam bobrowych nie wpłynęły negatywnie na stan populacji zwierzęcia w woj. podlaskim.
RDOŚ w Białymstoku: rozbiórki tam bobrowych to pozytywne działania
Fot: RDOŚ w Białymstoku

Rozbiórki bobrowych tam

RDOŚ wskazuje, że w okresie obowiązywania zarządzenia zezwalającego, bez dodatkowej zgody, Wojewódzkiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku na niszczenie i usuwanie tam wybudowanych przez bobry na rzekach znajdujących się w jego administracji (bez odcinków cieków położonych na terenie obszarów Natura 2000 oraz rezerwatów przyrody) zebranych zostało łącznie 1411 tam bobrowych.

Liczba rozbieranych tam jest uzależniona od potrzeb rolników, którzy sygnalizują w których miejscach rozbiórka tamy jest konieczna. Na skalę prowadzonych działań wpływa również wielkość i terminy opadów atmosferycznych. W 2014 r. na podstawie zarządzenia rozebranych zostało 586 tam bobrowych, w 2015 r. było to 330, natomiast w 2016 r. - 495.

Instytucja informuje, że działania te nie wpłynęły negatywnie na stan populacji bobra europejskiego na terenie woj. podlaskiego. Możliwość rozbiórki tam bobrowych bez dodatkowego zezwolenia, zdaniem białostockiej RDOŚ, jest jednym z czynników, który przyczynia się do zahamowania ekspansji tego gatunku na nowe tereny.

Zarządzenie umożliwia rozbiórkę na rzekach bez dodatkowego zezwolenia. Działania te można realizować w okresach, w których jest to najmniej "uciążliwe" dla bobra, a najbardziej korzystne dla rolników gospodarujących na terenie zajmowanym przez ten gatunek. Rozbiórka tamy bobrowej zlokalizowanej na rzece, w szczególności w terminach wczesnowiosennych (marzec, kwiecień), przyczynia się do swobodnego spływu wód roztopowych. Dodatkowo bardzo ważna jest możliwość rozbiórki jej w okresie wegetacyjnym, szczególnie w okresie zbioru siana. Wpływa to w znaczący sposób na zmniejszenie wielkości szkód.

Masz problem z bobrem? Zgłoś się po siatkę

Aby ograniczyć negatywne skutki działalności bobra europejskiego na gospodarkę człowieka, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, oprócz wypłaty odszkodowań i wydawania zarządzeń zezwalających na odstępstwa od zakazów dotyczących tego gatunku, podejmuje również inne działania. 

W tym roku realizowany jest projekt pn. "Ochrona przyrody na terenie województwa podlaskiego w roku 2017", w ramach którego rolnikom proponowana jest współpraca w zabezpieczaniu grobli stawowych przed działalnością bobra europejskiego. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku, w zakresie podpisanych umów o współdziałaniu, może przekazać zainteresowanym właścicielom stawów siatkę, natomiast właściciel stawu na własny koszt dokonuje montażu zabezpieczenia. Osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami i podjęciem współpracy mogą kontaktować się z pracownikami regionalnej dyrekcji.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1596 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39