Rehabilitacja pocovidowa. W Podlaskiem w 3 placówkach

2021.04.26 11:56
Rekonwalescenci po koronawirusie mogą skorzystać z tzw. rehabilitacji pocovidowej. Mieszkańcy Podlasia, na ten moment, mają do dyspozycji 3 placówki. 2 w Augustowie i 1 w Supraślu. Można zgłaszać się także do jednostek spoza województwa.
Rehabilitacja pocovidowa. W Podlaskiem w 3 placówkach
Fot: pixabay.com

Dla kogo?

COVID-19 powoduje duże osłabienie organizmu, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Dlatego osoby, które mają walkę z koronawirusem już za sobą, mogą skorzystać z tzw. rehabilitacji pocovidowej. Mają do tego prawo do 12 miesięcy, licząc od momentu zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

- Skierowanie na rehabilitację wystawia pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19, na podstawie wyników kilku badań, mi.in. RTG klatki piersiowej, aktualnej morfologii, EKG - informuje Beata Leszczyńska, Kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mogli skorzystać m.in. z takich zabiegów jak: kinezyterapia, inhalacje, hydroterapia czy fizykoterapia.

- Rehabilitacja pocovidowa obejmuje również edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, a także leczenie dietetyczne - dodaje Beata Leszczyńska.

Osoba, które chce odzyskać kondycję sprzed choroby, może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma także prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie rehabilitacji pocovidowej powinna zapewnić rekonwalescentom niezbędne badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne.

Gdzie?

W województwie podlaskim z rehabilitacji pocovidowej można korzystać w trzech placówkach. Są to Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca Centrum Sercowo-Naczyniowe w Augustowie, Szpital Rehabilitacyjno – Uzdrowiskowy w Supraślu oraz Sanatorium Uzdrowiskowe Augustów w Augustowie.

- Lista ta będzie na bieżąco aktualizowana, wówczas, gdy kolejne placówki medyczne zgłoszą akces i potwierdzą spełnianie warunków niezbędnych do realizacji programu rehabilitacji stacjonarnej, czyli w uzdrowiskach i szpitalach - zapewnia Beata Leszczyńska.

Przy czym osoby, które otrzymały skierowanie na rehabilitację, mogą zgłosić się na leczenie do dowolnej jednostki w kraju.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
983 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39