Rekordowe środki na podlaskie drogi z rządu

2019.03.15 15:28
14 marca rozpoczął się nabór wniosków w rządowym programie modernizacji dróg lokalnych. Do województwa podlaskiego trafi ponad 400 mln zł na ten cel.
Rekordowe środki na podlaskie drogi z rządu
Fot: pixabay.com

Jest się o co ubiegać

Rządowy Fundusz Dróg Samorządowych zakłada wsparcie poszczególnych samorządów w remontach i przebudowie poszczególnych tras w danym regionie. Rok 2019 będzie pod tym kątem wyjątkowy dla województwa podlaskiego, ponieważ trafi do nas w ramach tego programu 414 mln zł. Na inwestycje, które zakończą się w tym roku, będzie to 332 mln zł, ale są też kolejne 82 mln zł na wsparcie przedsięwzięć długotrwałych, które zakończą się w latach następnych.

Podlaski Urząd Wojewódzki szacuje, że dzięki tym środkom w województwie podlaskim zmodernizowanych zostanie ok. 400 km dróg.

- To moment oczekiwany przez mieszkańców naszego województwa i przez lokalne samorządy – mówi wojewoda Bohdan Paszkowski. - Fundusz Dróg Samorządowych powołany przez rząd Mateusza Morawieckiego to rewolucyjny ruch w zakresie wspomagania rozwoju infrastruktury drogowej gminnej i powiatowej.

Wojewoda podkreślił, że ta kwota jest rekordowa i większa niż środki wydane na ten cel w latach 2008-2015.

Nabór wniosków rozpoczął się 14 marca i potrwa do 12 kwietnia. Samorządy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości od 50% do 80% wartości kosztorysowej wniosku. Na etapie składania wniosku nie jest wymagane dysponowanie decyzją o pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniem zamiaru wykonania robot budowlanych. Komplet dokumentów będzie potrzebny dopiero w chwili podpisywania umów.

Większe możliwości

4 grudnia 2018 r. weszły w życie przepisy Ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, wprowadzające istotne zmiany w sposobie i zakresie finansowania inwestycji na drogach publicznych zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Te zmiany to m.in. możliwość realizowania inwestycji wieloletnich – do tej pory finansowanie tego typu przedsięwzięć na drogach samorządowych wymagało rozliczenia w cyklu rocznym. Zwiększył się także poziom dotowania – do tej pory samorząd mógł otrzymać 50% dofinansowania. Ustawa o FDS zakłada maksymalną dotację na poziomie 80%. 

Bardzo ważną zmianą jest też brak ograniczenia w ilości składanych wniosków przez powiaty i gminy – w poprzednich latach o pieniądze z programów rządowych wspierających rozwój dróg lokalnych powiat mógł złożyć dwa wnioski, a gmina jeden.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1623 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39