Rekordowy budżet województwa podlaskiego. Jeszcze nigdy nie był tak wysoki [KWOTY]

2023.11.16 08:17
Transport i łączność, ochrona zdrowia, OSP, sport i turystyka, kultura i ochrona dziedzictwa, Koła Gospodyń Wiejskich i Program Odnowy Wsi, ośrodek w Ingatkach, FWGiP, energetyka, nowa instytucja i port lotniczy - już wiadomo, ile pieniędzy przeznaczono w budżecie województwa podlaskiego 2024 na każdy z tych obszarów. Podajemy kwoty.
Rekordowy budżet województwa podlaskiego. Jeszcze nigdy nie był tak wysoki [KWOTY]
Fot: Krzysztof Duszyński/UMWP

Odkryto budżetowe karty

Marszałek Artur Kosicki zaprezentował projekt budżetu województwa podlaskiego na 2024 rok.

– Pod względem wydatków i dochodów jest to najwyższy budżet w historii tego samorządu. Dochody budżetu zostały zaplanowane na 1,396 mld złotych. Dla porównania w 2023 roku dochody wynosiły 866 mln złotych. Natomiast wydatki mają wynieść prawie 1,5 mld złotych, w tym roku jest to niewiele ponad 950 tys. złotych. Deficyt ma być o 4 mln złotych niższy niż ten, jaki zakładaliśmy na rok 2023. Przy takim wzroście wydatków wskazuje to na malejące zadłużenie samorządu województwa – poinformował marszałek.

Skarbnik Paweł Jungerman wyjaśnił z kolei, że deficyt budżetowy w wysokości 85 mln złotych zostanie pokryty między innymi przychodami pochodzącymi z zaciągniętych kredytów (35 mln złotych) i nadwyżką pieniędzy na rachunku bieżącym budżetu województwa (47,8 mln złotych).

Na co zostaną wydane pieniądze?

Transport i łączność

W tym obszarze zaplanowano aż 760 mln złotych, czyli prawie dwa razy więcej niż w 2023 roku. Najwięcej pieniędzy zapisano na inwestycje drogowe, bo aż 572 mln złotych (więcej o 370 mln złotych), z tego 270 mln złotych stanowią fundusze unijne.

Na pasażerskie przewozy kolejowe przewidziano prawie 70 mln złotych (o 11 mln więcej niż w tym roku), a na przewozy autobusowe 21,5 mln złotych (wzrost o 3,3 mln złotych w porównaniu do projektu z 2023 roku).

W przyszłorocznym planie finansowym znalazły się też między innymi środki na drogi publiczne powiatowe. Na ten cel przewidziano 6,8 mln złotych.

Ochrona zdrowia

Budżet na ochronę zdrowia pozostaje na podobnym poziomie - 69 mln złotych. Ale jak przypomniał marszałek, w przyszłym roku na projekt Centrum Leczenia Nowotworów Piersi i Skóry (dawne Breast Cancer Unit) samorząd województwa ma otrzymać 230 mln złotych z Funduszu Medycznego (program Ministerstwa Zdrowia).

Założono także wzrost wydatków na szpitale – mają one wynieść 36 mln złotych. To o 4,4 mln złotych więcej w porównaniu z rokiem 2023.

OSP, sport i więcej nakładów na turystykę

Podobnie jak w 2023 roku, na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych przewidziano 2 mln złotych z budżetu województwa, choć jednostki te mogą ubiegać się o dotacje z funduszy unijnych. Natomiast budżet zaplanowany na sport to 12,4 mln złotych, w tym 10,8 mln złotych wyniosą dotacje sportowe.

Dużo więcej pieniędzy, bo aż 6,9 mln złotych, przeznaczono na turystykę. Z tego 2,6 mln złotych to składka na Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną. W roku 2023 było to 3,1 mln złotych (w tym składka 800 tys. złotych).

Rekordowe pieniądze na kulturę i ochronę dziedzictwa

Na kulturę i ochronę dziedzictwa kulturowego zaplanowano wydatki w wysokości 214,4 mln złotych. To aż o 79 mln złotych więcej niż w tym roku. Sporo pieniędzy zostanie przeznaczonych na ochronę zabytków - łącznie 19,9 mln złotych, ze wsparciem 16,4 mln złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Więcej środków zarezerwowano na podlaskie instytucje kultury. Będą też rozwijane nowe instytucje, takie jak na przykład Xylopolis Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie, na które pozyskano 30 mln złotych z Polskiego Ładu, a 40 mln złotych jest zabezpieczone w ramach programu Fundusz Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027.

Koła Gospodyń Wiejskich i Program Odnowy Wsi

Samorząd będzie kontynuował wsparcie tych przedsięwzięć. I tak Program Odnowy Wsi ma mieć budżet w wysokości 1,375 mln złotych, natomiast Koła Gospodyń Wiejskich otrzymają łącznie 550 tys. złotych.

Ośrodek w Ignatkach

W przyszłym roku mają rozpocząć się też prace związane z przygotowaniem nowej lokalizacji Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej. Ma ona powstać na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie.

– Obecna lokalizacja nie jest w stanie spełnić oczekiwań i sprostać potrzebom podopiecznych placówki. Trzeba to zmienić – podkreślał marszałek.

W 2024 roku ma powstać dokumentacja projektowa. Na potrzeby ośrodka w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano więc 5,4 mln złotych.

FWGiP, energetyka, nowa instytucja i port lotniczy

W rezerwie budżetowej po raz kolejny zostanie utworzony Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów, który ma na celu pomoc samorządom w realizacji różnych inwestycji. Jego wartość to, podobnie jak w tym roku, 25 mln złotych. Ponadto zaplanowano rezerwy związane z poprawą efektywności energetycznej w kwocie 3 mln złotych oraz na zabezpieczenie środków w związku z podwyżkami cen energii w kwocie 2 mln złotych.

Zapisano też nowe rezerwy na wydatki związane z utworzeniem Centrum Kultury Białoruskiej – 1,5 mln złotych i powołaniem spółki "Port Lotniczy" – 1 mln złotych.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1429 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39