Rekrutacja uzupełniająca dobiegła końca. Są jeszcze wolne miejsca

2019.08.19 15:13
W poniedziałek (19.08) szkoły ponadpodstawowe zaprezentowały listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów. W niektórych placówkach zostały jeszcze wolne miejsca.
Rekrutacja uzupełniająca dobiegła końca. Są jeszcze wolne miejsca
Fot: JF

Rekrutacja uzupełniająca w szkołach ponadpodstawowych dobiegła końca

Szkoły ponadpodstawowe ogłosiły w poniedziałek listy przyjętych i nieprzyjętych kandydatów. Z 1000 zakwalifikowanych przyjętych zostało 777 (423 po gimnazjum i 354 po szkole podstawowej). Z kolei na liście nieprzyjętych znajdują się 223 osoby (120 po gimnazjum i 103 po szkole podstawowej). Są to jednak kandydaci, którzy zostali przyjęci, ale nie potwierdzili woli uczęszczania do danej placówki.

Jak podaje Urząd Miejski w Białymstoku wśród liceów ogólnokształcących największym zainteresowaniem cieszyły się:
- VIII, X, XI (po gimnazjum),
- VIII, IV, XI (po szkole podstawowej).

Wśród szkół zawodowych:
- Zespół Szkół Rolniczych, Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych, Zespół Szkół Elektrycznych (po gimnazjum),
- Zespół Szkół Elektrycznych, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Staszica z Oddziałami Integracyjnymi oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych (po szkole podstawowej).

Są jeszcze wolne miejsca

W szkołach ponadpodstawowych zostało jeszcze w sumie 449 wolnych miejsc - 166 dla absolwentów gimnazjum i 283 dla absolwentów szkoły podstawowej (w tym: część kandydatów zrezygnowała z miejsc, na które się dostała w rekrutacji zasadniczej).

Po szkole podstawowej:
licea ogólnokształcące – 102 miejsca (VII, VIII, XI, XIII, XIV),
technika – 82 (wszystkie z wyjątkiem Technikum Handlowo-Ekonomicznego),
branżowe szkoły I stopnia – 99 (wszystkie).

Po gimnazjum:
licea ogólnokształcące – 78 miejsc (VII, VIII, XI, XIII, XIV),
technika – 46 (wszystkie z wyjątkiem Technikum Handlowo-Ekonomicznego),
branżowe szkoły I stopnia – 42 (wszystkie).

Do poniedziałku, do godz. 14.30 placówki mają obowiązek poformować Kuratorium Oświaty o wolnych miejscach. Rodzice tych uczniów, którzy nigdzie się nie dostali muszą teraz osobiście udać się do szkoły, w której zostały wolne miejsca oraz złożyć podanie o przyjęcie wraz z niezbędnymi dokumentami. Proces przyjęcia do szkoły takiego kandydata odbywa się poza systemem elektronicznym.

- W tym roku, ze względu na efekt rządowej reformy, czyli podwójny rocznik absolwentów gimnazjów i podstawówek, w szkołach średnich przygotowaliśmy dwa razy więcej miejsc niż w roku ubiegłym. To pozwoliło nam uniknąć dramatycznych sytuacji, jakie zdarzały się w innych miastach podczas tegorocznej rekrutacji – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Rekrutacja uzupełniająca odbyła się nieco inaczej

W tegorocznej rekrutacji uzupełniającej do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 wpłynęło 2667 wniosków (1486 wniosków od absolwentów gimnazjum i 1181 absolwentów szkół podstawowych). Wśród nich były również wnioski kandydatów, którzy zostali przyjęci do szkół w rekrutacji zasadniczej, ale chcieli zmienić placówkę na inną lub profil (w obrębie szkoły do której zostali przyjęci).

W rekrutacji uzupełniającej można było wybrać 6 szkół. W tym przypadku, jako że rekrutacja uzupełniająca odbywała się poza systemem informatycznym (ten wykorzystany był w rekrutacji zasadniczej) niektórzy kandydaci mogli zostać przyjęci do kilku placówek. W takich przypadkach uczeń musi potwierdzić wolę przyjęcia tylko w jednej z nich.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1494 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39