REPERTUAR Białostockiego Teatru Lalek - czerwiec

dodane dnia: 2023-05-30 przez: kul57
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-06-01 - 2023-06-15
CZWARTEK (01.06)

godz. 09:00

KARMELEK
Dla najmłodszych

godz. 20:30

KALEJDOSKOP 2023 - Unbody
Spektakl gościnny

PIĄTEK (02.06)

godz. 09:00

LENKA
Dla najmłodszych

godz. 20:30

KALEJDOSKOP 2023 - Wszystko co widać. Ohio
Spektakl gościnny

SOBOTA (03.06)

godz. 14:00

LENKA
Dla najmłodszych

godz. 16:00

LENKA
Dla najmłodszych

NIEDZIELA (04.06)

godz. 12:00

LENKA
Dla najmłodszych

godz. 16:00

ZEMSTA
Dla młodzieży i dorosłych

WTOREK (06.06)

godz. 11:00

ZEMSTA
Dla młodzieży i dorosłych

ŚRODA (07.06)

godz. 09:00

KULKI
Dla najmłodszych

godz. 11:00

ZEMSTA
Dla młodzieży i dorosłych

godz. 17:00

PUSTOSTANY
Dla młodzieży i dorosłych

godz. 19:30

ZEMSTA
Dla młodzieży i dorosłych

CZWARTEK (08.06)

godz. 15:00

KULKI
Dla najmłodszych

godz. 17:00

PUSTOSTANY
Dla młodzieży i dorosłych

PIĄTEK (09.06)

godz. 14:00

KULKI
Dla najmłodszych

godz. 16:00

PUSTOSTANY
Dla młodzieży i dorosłych

godz. 19:30

ZEMSTA
Dla młodzieży i dorosłych

SOBOTA (10.06)

godz. 15:00

PALKO
Dla najmłodszych

godz. 18:00

PUSTOSTANY
Dla młodzieży i dorosłych

NIEDZIELA (11.06)

godz. 15:00

PALKO
Dla najmłodszych

godz. 18:00

PUSTOSTANY
Dla młodzieży i dorosłych

WTOREK (13.06)

godz. 09:00

PALKO
Dla najmłodszych

ŚRODA (14.06)

godz. 09:00

PALKO
Dla najmłodszych

CZWARTEK (15.06)

godz. 09:00

PALKO
Dla najmłodszych

godz. 19:00

SZEWCY
Dla młodzieży i dorosłych

O SPEKTAKLACH:

KARMELEK, reż. Roksana Miner

Zapraszamy do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie.

Karmelek to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym Najbliższym, a co – jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy – jest całkowicie niematerialne.

Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z Widownią, przewidziany jest dla Dzieci najmłodszych.

UNBODY, reż. Hertz Haus

Spójrzmy dzisiaj na ciało ludzkie. Oto skończona, wszystkim znana forma. Para kończyn górnych, para kończyn dolnych, harmonijna symetria, u czoła korpusu osadza się głowa, poniżej tułów – najcięższy z elementów. Produkcja taśmowa człowieka. Nie można jednak założyć, że każda sylwetka jest fabrycznie identyczna. Ludzie odróżniają się od siebie pod względem fizyczności, mają różne kolory skóry, włosów, różne kształty ciała, różne
kontury twarzy, wszystkie jednak te cechy są ludzkie. Wynika z tego, że istnieje więcej niż tylko jeden sposób fizycznego bycia człowiekiem.
Motywacją do stworzenia spektaklu jest niepokój spowodowany zbytnim przekonaniem o stałości tej formy i jej jedynej prawidłowości. Spektakl jest studium ciała, rozłożeniem go na czynniki, dekonstrukcją i sprawdzeniem co ta zmiana daje; uzyskaniem pełnego obrazu tkanek człowieka poprzez zmianę perspektyw: od nieświadomej, codziennej obecności ciała w jego okrojonej funkcjonalności – widzialnego i niezauważalnego zarazem, poprzez otwarcie wszelkich jego wymiarów, ku zmysłowej dotykalności.
Wzięcie pod lupę ciała jako określoną formę, którą pragniemy poddać destrukcji. Jak dekompozycja ciała wpłynie na jego postrzeganie? Czy nadal będzie to akceptowalna forma czy już raczej destrukt? Czy ciało pozbawione przyjętego kanonu jest wstanie się zasymilować z otoczeniem oraz ze swoją nową strukturą?

LENKA, reż. Kata Csato

Znacie Lenkę? Na pewno chętnie Ją poznacie – to rezolutna, ruda dziewczynka, która uwielbia rysować. Jest bardzo podobna do innych rówieśników – radosna, miła, koleżeńska – z jedną jedyną różnicą. Jest odrobinkę grubsza…

Czy przeszkodzi Jej to w odnalezieniu prawdziwej przyjaźni? By się przekonać – wystarczy przyjść na „Lenkę”.

Zapraszamy na kameralny, uczący tolerancji oraz akceptacji spektakl dla widzów najmłodszych.

WSZYSTKO CO WIDAĆ. OHIO, reż. Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk

Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem stał się tekst „IMPROMPTU. OHIO” Samuela Becketta, ale całość utkana jest z wątków i obrazów inspirowanych m.in. „Pierwszą miłości”, „Krokami”, „Katastrofą”, czy nawet zupełnie luźno „Czekając na Godota”. Widzowie będą mieli możliwość znajdowania znaków i niuansów nawiązujących do dzieł Irlandczyka, ale twórcy przedstawienia pragną, by nawet Ci, którzy nie są zapalonymi „beckettologami” mogli przeżyć opowieść o jedności, rozwarstwianiu, rytmach, absurdach życia, marzeniach, miłości i śmierci.

ZEMSTA, reż. Paweł Aigner

Któż z nas nie czytał „Zemsty”? To klasyk nad klasykami, jedna z najzabawniejszych polskich komedii pióra niekwestionowanego mistrza humoru, Aleksandra Fredry.

Ta napisana w 1830 roku komedia wciąż pozostaje równie aktualna. Dziś może jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek, obnaża nasze wady, przywary, małostki i śmieszności.

Zrealizowana z rozmachem ponadczasowa komedia Fredry bawi do łez i wzrusza. Reżyser Paweł Aigner serwuje nam mieszkankę wybuchową: brawurowe sceny walki, romantyczne uniesienia, barwni bohaterowie, z krwi i kości. To wszystko na scenie Białostockiego Teatru Lalek.

KULKI

Zapraszamy najmłodszych na wyprawę w świat kolorowych kulek, które niczym atomy tworzą tajemnicze materialne krainy. W wielości barw i plątaninie dźwięków pojedyncze kuliste elementy łączą się w zadziwiające kompozycje wzbogacając tym samym teatralny wszechświat.

Czy w tak wielobarwnej rzeczywistości, poznając i oswajając otoczenie, łatwo odnaleźć prawdziwego przyjaciela?

PUSTOSTANY, reż. Waldemar Wolański

Opublikowana w 2019 roku książka „Pustostany” była pisarskim debiutem Doroty Kotas i od razu szturmem wdarła się na Olimp Literacki zdobywając w 2020 roku trzy bardzo ważne nagrody: Nagrodę Literacką Gdynia 2020, Nagrodę Conrada 2020 za najlepszy debiut literacki i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza 2020.

Inscenizacja Białostockiego Teatru Lalek jest pierwszą próbą zawodowego przeniesienia książki Doroty Kotas na scenę, próbą - dodajmy - bardzo specyficzną. Będą mieli Państwo do czynienia z monodramem, który powstał w ramach Sceny Propozycji BTL. W rolę bohaterki i jednocześnie narratorki spektaklu, jednoosobowo opisującej, tak jak się to dzieje w książce, niecodzienne aspekty codzienności, wciela się znakomita aktorka BTL-u Łucja Grzeszczyk.

Spektakl pełen jest humoru, groteski i purnonsensu, żartów rysunkowych i muzycznych. Jest oczywiście i nuta refleksji, ale tak jak w dobrym kryminale, nie możemy zdradzać od razu wszystkiego. Przyjdźcie, a na pewno nie pożałujecie!

PALKO, reż. Kata Csato

Czy znacie Palko? A może pamiętacie go ze spektaklu „Lenka”? Jeśli nie, na pewno chętnie go poznacie – to chłopiec ciekawy świata, który odkrywa go jeżdżąc na swojej ulubionej hulajnodze. Ma bogatą wyobraźnię, którą rozwija czytając mnóstwo książek. Jest bardzo podobny do swoich rówieśników – wesoły, pomocny, koleżeński – z jedną różnicą. Jest odrobinkę nieporadny...

Czy mimo tego uda mu się odnaleźć prawdziwą przyjaźń? By się o tym przekonać – wystarczy przyjść na „Palko”.

Zapraszamy na kameralne, uczące tolerancji oraz akceptacji przedstawienie dla najmłodszych widzów.

SZEWCY, reż. Konrad Dworakowski

Szewcy. Naukowa sztuka ze „śpiewakami” w trzech aktach powstała w latach 1927 – 1934 jako efekt literackich, plastycznych i filozoficznych poszukiwań Witkacego. Dopiero w 1948 r. wydano ją po raz pierwszy, a wystawiono w r. 1957. To ostatni dramat autora, kwintesencja katastroficznej wizji człowieka, władzy, kultury. To wciąż współczesna i nośna polemika nie tylko z kanonem polskiego romantyzmu, ale również z witkiewiczowską teorią Czystej Formy.

Szewcy wymykają się łatwej interpretacji czy ocenie, toteż wciąż inspirują do analizy losu jednostki, bezradnej wobec totalitaryzmu i nieuchronnych wynaturzeń każdej władzy. Są sztuką wręcz zatrważająco nowoczesną, profetyczną w obrazie degrengolady systemu wartości i wszelkich dokonań naszej cywilizacji, cywilizacji - jak rewolucja – pożerającej własne dzieci.


Miejsce imprezy
ul. Kalinowskiego 1
15-875 Białystok

1213 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39