REPERTUAR Teatru Wierszalin - kwiecień

dodane dnia: 2023-03-28 przez: kul57
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-04-01 - 2023-04-30
ŚRODA (12.04)

godz. 11:00
Ballady i romanse
SPEKTAKL ZAREZERWOWANY

PIĄTEK (14.04)

godz. 19:00
Ballady i romanse

SOBOTA (15.04)

godz. 19:00
Ballady i romanse

PIĄTEK (21.04)

godz. 19:00
Wziołowstąpienie

SOBOTA (22.04)

godz. 19:00
Wziołowstąpienie

WTOREK (25.04)

godz. 15:30
Ballady i romanse
SPEKTAKL ZAREZERWOWANY

PIĄTEK (28.04)

godz. 19:00
Bóg Niżyński

SOBOTA (29.04)

godz. 19:00
Bóg Niżyński

O SPEKTAKLACH:

BALLADY I ROMANSE, reż. Piotr Tomaszuk

Spoglądając na „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza przez pryzmat życiorysu autora dochodzimy do zaskakującego wniosku: ten zbiór opowieści i pieśni jest zapisem czynionym ręką człowieka radosnego i szczęśliwego… W istocie! Stanowi on literacki ślad okresu bodaj najszczęśliwszego w życiu Mickiewicza, okresu najbardziej niefrasobliwego, pozbawionego poważnych dylematów i trosk, ślad wspomnianej w lirykach lozańskich „młodości durnej i chmurnej”, a durnej, bo pełnej kipiących uczuć, …„durnej” od durzenia się w kobietach…, a zarazem młodości „chmurnej” czyli młodzieńczo zbuntowanej przeciw „starcom” i „klasykom”, zbuntowanej przeciwko obowiązującej modzie i stylowi, a więc młodości zbuntowanej przeciwko czemuś, co w życiu kultury bywa niekiedy pierwszorzędne, ale w życiu praktycznym okazuje się, niestety, najmniej ważne...

WZIOŁOWSTĄPIENIE, reż. Piotr Tomaszuk

WZIOŁOWSTĄPIENIE to opowieść o Podlasiu – krainie, gdzie żyją jeszcze “wiary stare”, a szeptuchy i szeptuni szepczą swoje “zamowy” ze skutkiem potężniejszym niż gdzie indziej. Spektakl przedstawia ludową wiarę w nadprzyrodzony dar i moc uzdrawiania ziołami. Stanowi tym samym rozwinięcie folklorystycznych zainteresowań teatru. Historyczne, naukowe oraz literackie źródła pisane, a także źródła niepisane – przekazywane słowami „gminnej opowieści”, z pokolenia na pokolenie, a nade wszystko przekazy mistyczno-religijne oraz żywa tradycja współczesnej wsi podlaskiej – budują mityczną opowieść o przenikaniu się światów materialnego i niematerialnego, o holistycznej naturze wszechświata i człowieka, o nierozerwalnym związku człowieka z przyrodą, o mocy ziół i ludzkich niemocach, zamawianych szeptem podczas pełni Księżyca. Spektakl przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

BÓG NIŻYŃSKI, reż. Piotr Tomaszuk

Diagilew nie żyje… Tymi słowami zaczyna się „Bóg Niżyński”. W opuszczonej kaplicy szpitala dla obłąkanych w Kreutzlingen zaczyna się przedziwna panichida. Nabożeństwo żałobne za swego promotora i kochanka odprawia Wacław Niżyński. Dowiedział się, że słynny twórca Baletów Rosyjskich, Sergiusz Diagilew zmarł w Wenecji. Kiedyś obiecał mu: „Serioża, zatańczę na twoim grobie”. I tańczy, błogosławiąc swym wyznawcom tj. grupce pacjentów uczestnicząch razem z nim w zadziwiającym obrzędzie. Niżyński odgrywa swoje kolejne artystyczne wcielenia z „Pietruszki”, „Popołudnia fauna” i „Święta wiosny”. Czyni zarazem spowiedź życia i coraz bardziej pogrąża w obłędzie. W akcie obnażenia i skruchy staje przed nami wielki grzesznik, pyszny aktor, szaman i kapłan zdolny wykreować scenę własnej, odkupieńczej śmierci na krzyżu. „Bóg Niżyński” nie pozostawia widza obojętnym. Jest świetnie zagraną historią tragicznej i wielkiej postaci.
Miejsce imprezy
ul. Kościelna 4
16-030 Supraśl

1225 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39