Restaurant Week. Skosztuj popisowych dań w najlepszych restauracjach

2019.04.02 07:58
Około 400 restauracji z 35 polskich miast, w tym z Białegostoku, weźmie udział w nadchodzącej wiosennej edycji festiwalu Resaturant Week. Potrwa on dniach 3-17 kwietnia.
Restaurant Week. Skosztuj popisowych dań w najlepszych restauracjach
Fot: Restaurant Week

Festiwal najlepszych restauracji Restaurant Week to największe i najpopularniejsze wydarzenie kulinarne w Polsce. Tym razem ideą przewodnią imprezy będzie walka z marnowaniem żywności.

Cel: nie marnować jedzenia

Inspiracją dla organizatorów była pierwsza, historyczna wizyta Massimo Bottury w Polsce. Najsłynniejszy szef kuchni i restaurator świata przyjechał do Warszawy w lutym b.r. dzięki marce Grundig w ramach festiwalu Fine Dining Week. Massimo Bottura jest pomysłodawcą projektu non-profit Food for Soul oraz twórcą idei #RespectFood opierającej się o filozofię zero-waste. Podczas wyjątkowej kolacji oraz licznych spotkań właściciel Osteria Francescana (najlepszej restauracji świata z trzema gwiazdkami Michelin) promował ideę #RespectFood, czyli niemarnowania żywności i świadomej konsumpcji. Jak podkreślał, nieracjonalna produkcja i konsumpcja żywności odpowiadają aż za jedną trzecią problemów klimatycznych świata.

Każdego roku marnuje się ponad 1/3 światowej żywności. Każdy z nas wyrzuca rocznie około 200 kg jedzenia. Festiwal Restaurant Week odbywa się więc w duchu #RespectFood. Formuła rezerwacji na Festiwal sprawia bowiem, że zgodnie z zasadami zero-waste w czasie jego trwania nie marnuje się ani trochę żywności. Restauracje uczestniczące w Festiwalu znają wcześniej liczbę gości i ich menu za pomocą inteligentnego systemu wcześniejszych rezerwacji w internecie. Dzięki temu restauracje w bezprecedensowym wymiarze i skali mają możliwość planowania zakupu i wykorzystania składników.

Niemarnowanie jedzenia to także najważniejsze obecnie zadanie, jakie stoi przed branżą restauracyjną. Jak czytamy w raporcie "Champions 12.3" (stworzonym w ramach Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ m.in. przez członków Światowego Instytutu Zasobów - World Resources Institute), każda złotówka zainwestowana przez restaurację w oszczędzanie żywności przynosi aż siedem złotych zwrotu. Celem ONZ na najbliższe lata jest ograniczenie globalnego marnowania żywności o połowę.

Gdzie się wybrać?

Nadchodząca wiosenna edycja Festiwalu w całości dedykowana jest promocji szacunku do jedzenia oraz sposobów ograniczenia marnotrawionych resztek. Restaurant Week przyłącza się do wiodących inicjatyw promujących świadome jedzenie oraz systemowe ograniczenie marnowania żywności, jako najnowocześniejsza platforma promocji niezależnej sceny restauracyjnej w kraju oraz jeden z największych festiwali restauracyjnych na świecie. W Festiwalu weźmie udział niemalże 400 najlepszych restauracji w kraju z 35 miast. Wiele z nich przygotowało na Festiwal specjalne popisowe menu oparte na filozofii zero-waste.

W imprezie weźmie także udział 20 lokali z Białegostoku i regionu: Bistro Dobra Zmiana, Browar Stary Rynek, Cristal Restaurant & Bar, Esperanto, Forma, Horyzont restaurant & lounge bar, Inna Bajka Resto Wine, Kawelin, Lipcowy Ogród, Maho Sushi, Mandarino, Miodosytnia, Neobistro Kwestia Czasu, Oranżeria w Hotelu Branicki, Paleta Smaków, Regiment, Savoy w Hotelu Aristo, Świętojańska 21, Tokaj i Zamek w Tykocinie.

Czekają też nagrody

Każdy festiwalowy gość będzie miał szansę wygrania dwuosobowego rejsu LOT-em do Włoch oraz dwuosobowej kolacji w Osteria Francescana, najbardziej obleganej restauracji świata (w kolejce do rezerwacji stoi kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata). Wystarczy wybrać się na Festiwal i wrzucić do internetu zdjęcie zgodnie z czekającą na stole instrukcją.

Z kolei w konkursie recenzenckim do wygrania będzie rejs LOT-em do Miami oraz uczestnictwo w festiwalu restauracyjnym Miami Spice. Aby wygrać, należy zrecenzować wizytę w festiwalowym systemie rezerwacyjnym.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym festiwalu.

Zobacz też: Restaurant Week

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

724 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39