Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Wszystko ma odbywać się elektronicznie

2018.05.16 15:28
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku przestaną obowiązywać papierowe zwolnienia lekarskie. Ma je zastąpić wersja elektroniczna. ZUS zapewnia, że jest na te zmiany przygotowany, i że lekarze z Podlasia już teraz chętnie sięgają po nowe narzędzie.
Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. Wszystko ma odbywać się elektronicznie
Fot: ZUS, oddział w Białysmtoku

Wkrótce wejdzie w życie pewna ważna, zarówno z punktu widzenia pacjentów, jak też medyków, regulacja. Chodzi o zwolnienia lekarskie.

- Jeśli wejdzie w życie ustawa zmieniająca termin wycofania druczków potwierdzających absencję chorobową z 1 lipca na 1 grudnia 2018 r., papierowe zwolnienia lekarze będą mogli wystawiać jeszcze do końca listopada. Obecnie lekarz może wystawić zwolnienie według dotychczasowych zasad, na papierowym blankiecie ZUS ZLA bądź w formie elektronicznej e-ZLA. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do wprowadzenia obowiązku wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich od 1 lipca 2018 r. - podkreśla Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zmiany te oznaczają, że pacjenci zostaną uwolnieni od obowiązku dostarczania zwolnienia pracodawcy lub do ZUS. Ponadto nie trzeba będzie już pilnować terminu 7 dni, w trakcie których dokument ten powinien trafić do wyżej wymienionych miejsc. Nowe regulacje mają też wyeliminować ryzyko ewentualnego obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

Konieczne będzie natomiast przesłanie lub złożenie wniosku w przypadku zasiłków po ustaniu ubezpieczenia. Ta kwestia dotyczy jedynie osób, które prowadzą działalność gospodarczą i którym jednocześnie ZUS a nie pracodawca wypłaca świadczenia chorobowe.

- Lekarze w naszym województwie znajdują się w czołówce pod względem ilości wystawianych zwolnień elektronicznych. W kwietniu na 45 tys. wydanych zaświadczeń o niezdolności do pracy ponad 15 tys. było przekazanych w formie elektronicznej. Oddział w Białymstoku jest jednym z nielicznych, w którym liczba wystawionych e-zwolnień przekroczyła 30% wszystkich zwolnień - wskazuje Katarzyna Krupicka.

Trzeba jednak pamiętać, że żeby w pełni korzystać z elektronicznego obiegu zwolnień, zarówno lekarz, jak i pracodawca, muszą mieć założone swoje indywidualne konto na platformie elektronicznej ZUS.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1725 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39