RODO pod lupą prawnika z UwB. Naukowiec otrzymał na to 500 tys. zł

2023.07.21 14:51
Wyniki badań będą miały zastosowanie również w takich obszarach prawa, jak regulacje dotyczące sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwa.
RODO pod lupą prawnika z UwB. Naukowiec otrzymał na to 500 tys. zł
Fot: Wydział Prawa UwB
Dr Dariusz Kużelewski

Dr Dariusz Kużelewski, pracownik Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, otrzymał grant badawczy w konkursie OPUS 24 LAP Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu pt. "Ryzyko jako zjawisko subiektywne. Włączenie kognitywistyki do koncepcji ryzyka w europejskim prawie ochrony danych osobowych". Projekt ten zakłada współpracę z dr. Nielsenem Van Dijk z Vrije Universiteit Brussel w Belgii.

Trwający 48 miesięcy dwustronny projekt badawczy otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 510 tys. zł. Dr Dariusz Kużelewski z Katedry Postępowania Karnego na Wydziale Prawa UwB, będzie kierował polskim zespołem badawczym.

Głównym celem naukowców będzie analiza ryzyka związanego z ochroną danych osobowych, które jest wymagane przez Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO). Badacze przyjrzą się psychologicznym mechanizmom, które wpływają na proces szacowania ryzyka. Ponadto zastanowią się nad możliwościami poprawy praktyki prawniczej w zakresie bardziej rzetelnego szacowania ryzyka oraz mniej arbitralnej kontroli.

Opis projektu sugeruje, że wyniki tych badań będą miały zastosowanie również w innych obszarach prawa, takich jak regulacje dotyczące sztucznej inteligencji czy cyberbezpieczeństwa. Oznacza to, że wnioski z tych badań mogą mieć daleko idący wpływ na rozwój innych dziedzin prawnych i przyczynić się do doskonalenia polityk oraz praktyk prawnych na szczeblu europejskim i globalnym.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1507 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39