Rok wojny w Ukrainie. Białystok przekazał 100 ton darów, na pomoc wydał 56 mln zł

2023.02.24 14:04
Rok temu, 24 lutego nad ranem, wojska rosyjskie zaczęły inwazję na Ukrainę. Już następnego dnia miasto Białystok zaczęło organizować pomoc uchodźcom i objętemu wojną krajowi. Od tego czasu z organizacjami pozarządowymi, wolontariuszami, lokalnymi przedsiębiorstwami, ale przede wszystkim białostoczanami w nieporównywalnej dotąd skali pomagało na wszelkie sposoby.
Rok wojny w Ukrainie. Białystok przekazał 100 ton darów, na pomoc wydał 56 mln zł
Fot: Redakcja BiałystokOnline

- Pragnę podziękować wszystkim białostoczanom za odruch serca, za pomoc materialną, za schronienie, za dobre gesty. Wszyscy zdaliśmy egzamin z trudnego czasu - podsumował rok pomocy ogarniętej wojną Ukrainie i ukraińskim uchodźcom zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. - Przez ten rok Polacy pokazali, jak potrafią dzielić się dobrem, jak potrafią ugościć ludzi uciekających. Wielu obywateli Ukrainy znalazło w Białymstoku bezpieczne miejsce.

Z Białegostoku do Ukrainy w 35 transportach humanitarnych organizowanych m.in. przez Fundację Okno na Wschód, Stowarzyszenie Droga, Stowarzyszenie Czysty Świat, Fundację Polza, ZHP Białystok, Kościół Chrześcijan Baptystów i Politechnikę Białostocką przewieziono 100 ton darów. Dotarły one do Lwowa, Łucka, Berdyczowa, Żytomierza, Kijowa, Odessy, Dniepra, Kamieńca Podolskiego, Turki, Iwano-Frankowska i Jaworowa. Miasto przekazało ponadto 2 autobusy na rzecz Lwowa, 2 tiry i 13 aut osobowych.

W systematyczną pomoc było zaangażowanych co najmniej 300 wolontariuszy i 65 organizacji pozarządowych współpracujących z miastem. Urzędnicy magistratu i strażnicy miejscy pracowali też w punkcie pomocy na dworcu kolejowym organizowanym przez wojewodę podlaskiego, w którym pomoc uzyskało ponad 13 tys. uchodźców.

Bardzo szybko Miasto Białystok przygotowało 11 miejsc zbiorowego zakwaterowania, w których schronienie znalazło ponad 1000 osób.

Można szacować, że w Białymstoku, w zależności od momentu mogło przebywać kilka tys. uchodźców z Ukrainy. Przewinęło się ich co najmniej kilkanaście tys. Przez rok w Urzędzie Miejskim wydano Ukraińcom 5 tys. numerów PESEL. We wnioskach o świadczenia z tytułu zakwaterowania i wyżywienia w kwocie 40 zł uwzględniono prawie 11 tys. osób.

W tej chwili w białostockich szkołach i przedszkolach uczy się 950 dzieci z Ukrainy. W miejskich punktach zakwaterowania przebywa 268 osób. Zdecydowana większość znalazła jednak schronienie w mieszkaniach prywatnych.

Miasto Białystok przygotowało szereg działań integrujących dla uchodźców. 19 tys. z nich uczestniczyło w spotkaniach wspierających w Centrum Aktywności Społecznej. W dużych spotkaniach z okazji Wielkanocy i Bożego Narodzenia przygotowywanych wraz z Fundacją Rodziny Czarneckich uczestniczyło po około 600 osób. Otwarto Hub Spilno, gdzie można uzyskać pomoc prawną czy psychologiczną.

Na uchodźców szeroko otworzyło się również wiele miejskich placówek kulturalnych. Np. w Muzeum Pamięci Sybiru oferowało zwiedzanie za złotówkę z audioprzewodnikami i w języku ukraińskim. Prowadzono tam warsztaty dla młodzieży. Sama placówka włączyła się zaś w prace Komitetu Pomocy Ukraińskim Muzeom.

- My Ukraińcy przeszliśmy długą, bolesną drogę do Polski, do Białegostoku, każda z nich jest inna, ale na pewno trudna. Dlatego podziękowania dla tych, który nas gościli, a jest ich bardzo dużo. Podziękowania dla wszystkich, którzy w tej pomocy uczestniczyli zarówno w sercu jak i w czynach - dziękował drżącym głosem Janina Sadowa, Ukrainka, która od marca 2022 r. przebywa w Białymstoku.

Na rzecz uchodźców z Ukrainy miasto Białystok wydało 31,5 mln zł. 30 mln pochodzi z Funduszu Pomocy, reszta to środki z budżetu miasta i darowizny. Oprócz tego pozyskało 25 mln zł z Unicefu. Pieniądze te są i będą przeznaczane na ochronę zdrowia, higienę, wyżywienie i pomoc społeczną a także działania integracyjne. Z wielu sprzętów, które dzięki nim zostaną zakupione, jak np. w szkole rodzenia będą korzystać na co dzień białostoczanie.

- Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa. Jestem dumny z naszego miasta, z naszych mieszkańców i wszystkim Państwu za to bardzo dziękuję - zwracał się do białostoczan prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. - Nie zapominajmy jednak, że wojna trwa, a jej ofiary nadal potrzebują pomocy. Wierzę, że będziemy solidarni z Ukrainą tak długo, jak to będzie potrzebne, aż do zwycięstwa.

W rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się wiec solidarnościowy. Początek o godz. 18.00.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1859 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39