Rowerowe upamiętnienie ofiar sowieckich represji

2023.08.25 14:49
Już w najbliższą sobotę odbędzie się VI edycja Rowerowego Peletonu Pamięci. To wyjątkowa okazja, by oddać cześć tym, którzy cierpieli wskutek sowieckich represji.
Rowerowe upamiętnienie ofiar sowieckich represji
Fot: Zofia Kondraciuk

Peleton Pamięci organizowany jest cyklicznie przez Muzeum Pamięci Sybiru, aby popularyzować aktywne poznawanie współczesnej historii Polski. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy. Przejazdy już odbyły się 21 sierpnia w Rydze oraz 23 sierpnia, w samą rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, w Wilnie. Przed nami ostatni, białostocki przejazd.

Idee wydarzenia tłumaczy Zastępca prezydenta Miasta Białegostoku - Przemysław Tuchliński:

- W ten sposób chcemy upamiętnić wydarzenia, których finałem był 14 września 1939 roku, a pierwszym akordem było podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia.

Kolejność peletonów nie jest przypadkowa. Białystok był ostatnim dużym miastem, które znalazło się w strefie okupacji sowieckiej. Dlatego to właśnie tu odbędzie się ostatni przejazd z całego cyklu.

Co znajdziemy w programie peletonu?

Trasa peletonu przebiega ulicami miasta. Organizatorzy podkreślają, że to nie jest wyścig rowerowy, tylko przejazd upamiętniający. Zaproszeni są więc wszyscy, bez względu na poziom zaawansowania w kolarstwie. Mile widziani będą także użytkownicy rolek i hulajnóg. Nad bezpieczeństwem wyprawy czuwać będzie białostocka policja.

O atrakcjach trasy opowiada dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru - Wojciech Śleszyński:

-Mamy kilka miejsc, wyjątkowych, gdzie będziemy opowiadali o naszych bohaterach. O osobach, które pełniły niezwykle ważną rolę w okresie przedwojennym, a później cierpiały w okresie okupacji.

Ponadto już od godz. 16.00 pod Teatrem Dramatycznym na wszystkich zainteresowanych, nie tylko biorących udział w przejeździe, będzie czekać wiele punktów o charakterze edukacyjnym. Będzie można tam również przygotować swój rower do przejazdu.

Dlaczego ta edycja jest tak wyjątkowa?

Jak podkreślają dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru - Wojciech Śleszyński oraz kierownik działu projektów Edukacyjnych i Kulturalnych tej instytucji - Piotr Popławski, w tym roku cała historia związana z represjami powtarza się na naszych oczach. Powinniśmy zadbać o to, żeby cały świat wiedział, że to, co się dzieje obecnie w Ukrainie to nic nowego. Właśnie o tym ma przypominać peleton.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl
991 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39