Rozpoczęła się akcja "Znicz". Uważajmy w drodze na cmentarze

2012.10.31 00:00
W najbliższych dniach większość z nas odwiedzi groby najbliższych. W wielu przypadkach będzie się to wiązało z pokonaniem znacznych odległości, czasami nawet setek kilometrów. Tradycyjnie policja zorganizowała akcję "Znicz 2012", która w tym roku rozpocznie się już w środę (31.10) i potrwa do niedzieli (4.11).
Rozpoczęła się akcja "Znicz". Uważajmy w drodze na cmentarze
Fot: sxc.hu

W najbliższych dniach, w związku ze zbliżającymi się świętami, spodziewamy się wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych. Najbardziej odczuwalny i uciążliwy będzie on w rejonach cmentarzy i dworców kolejowych oraz trasach wjazdowych i wyjazdowych. Funkcjonariusze drogówki jeszcze raz przypominają podstawowe zasady, o których każdy kierowca powinien pamiętać, zanim wybierze się w podróż.

Po pierwsze, należy prowadzić swój pojazd z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Szczególnie gdy ruch jest znacznie większy, istotne jest, aby utrzymywać niezbędny odstęp miedzy pojazdami. Pamiętajmy o włączeniu świateł mijania. Niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę po alkoholu.

Po drugie, watro przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny naszego samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek.

Po trzecie, zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe. W tych dniach w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci ruchu drogowego i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować.

Piesi powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przebieganie lub wychodzenie spoza samochodu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność może zakończyć się tragicznie.

W związku z tym, że tak wiele osób będzie chciało odwiedzić groby najbliższych, na niektórych ulicach zostanie zmieniona organizacja ruchu. W pobliżu cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem. Jednak doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że zdecydowanie szybciej będzie można dostać się w rejon wybranego cmentarza specjalnie zorganizowanymi liniami komunikacji miejskiej. Przypominamy, że samochody pozostawione w miejscach, gdzie jest to zabronione i gdzie utrudnia to ruch lub zagraża bezpieczeństwu mogą być usuwane na koszt właściciela.

Niestety nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Najprawdopodobniej będą tam także kieszonkowcy. Z pewnością będą starali się wykorzystać tłok na cmentarzu, czy w środkach komunikacji miejskiej. Wybierając się na cmentarze nie zabierajmy ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy wartościowych dokumentów. Jeśli je mamy, nie trzymajmy ich w łatwo dostępnej torebce, czy saszetce.

Policja apeluje także do osób starszych, bardziej może niż inni narażonych na przestępstwo, aby omijały ciemne uliczki, parki i nieoświetlone bramy. Nieraz warto wybrać dłuższą drogę, ale bezpiecznie dotrzeć do celu. Można skorzystać z taksówki. Nie warto żałować pieniędzy, gdy istnieje ryzyko, ze stanie się ofiarą przestępstwa.

Przed daleką podróżą pamiętajmy, aby zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem i kradzieżą. Jeśli mamy zaufanego sąsiada, poprośmy go o wyjęcie listów ze skrzynki czy zabranie ulotek spod drzwi, może także zapalić światło w mieszkaniu, dając tym samym sygnał, ze ktoś jest stale obecny w domu.

Białostoccy funkcjonariusze 31 października, 1 i 2 listopada będą pełnili dodatkowo służbę w ramach tzw. „mobilnych posterunków”. Policjanci będą informować między innymi o zagrożeniach związanych z kradzieżami kieszonkowymi, włamaniami do mieszkań i samochodów. Będą rozdawać także specjalne świecące i mrugające zawieszki, które świetnie sprawdzą się w najbliższych dniach, zapewniając bezpieczeństwo pieszym.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1262 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39