Rusza rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych. Do kiedy składać wnioski?

2022.02.24 09:59
W czwartek (24.02) rusza rekrutacja do przedszkoli samorządowych. Rodzice, którzy chcą zgłosić swoją pociechę, muszą złożyć odpowiednie dokumenty.
Rusza rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych. Do kiedy składać wnioski?
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Rusza rekrutacja do przedszkoli

24 lutego w Białymstoku rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli samorządowych, oddziałów przedszkolnych w szkołach i placówkach niepublicznych, z którymi samorząd ma podpisaną umowę na rok 2022/2023. Wnioski będą przyjmowane do 10 marca.

Tak jak w poprzednich latach postępowanie rekrutacyjne odbędzie się poprzez stronę bialystok.formico.pl. Trzeba będzie wypełnić dokument i wskazać od 1 do 3 wybranych przedszkoli w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego. Po wydrukowaniu oraz podpisaniu należy dostarczyć go do przedszkola czy szkoły pierwszego wyboru.

– W związku z koniecznością zminimalizowania zagrożenia epidemiologicznego istnieje możliwość potwierdzenia wniosku w systemie profilem zaufanym. Wówczas nie ma potrzeby składania go w formie papierowej – informuje zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny za edukację Rafał Rudnicki.

Rekrutacją są objęte dzieci z roczników 2016-2019 zamieszkałe w Białymstoku. Te, które przyszły na świat w 2020 r. nie mogą wziąć w niej udziału. Ich rodzice mogą jednak starać się o zapisanie swoich pociech (jeśli ukończyły 2,5 roku) do przedszkola po zakończeniu rekrutacji – na wolne miejsca, o ile takie zostaną.

Także rodzice dzieci, którzy mieszkają poza Białymstokiem mają możliwość ubiegania się o przyjęcie dziecka do przedszkola w rekrutacji uzupełniającej, jeśli w danej placówce będą wolne miejsca.

Dzieci, które urodziły się w 2016 r. mają obowiązek odbyć roczne przygotowanie przedszkole w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.

Miasto przygotowało prawie 11 tys. miejsc dla przedszkolaków

Na nadchodzącym roku miasto przygotowało 10 880 miejsc dla przedszkolaków, w tym: ok. 8 590 w przedszkolach samorządowych, ok. 1 580 w 65 oddziałach przedszkolnych (w tym 3 integracyjnych) 22 publicznych szkół podstawowych oraz 710 miejsc w 10 przedszkolach niepublicznych funkcjonujących na zasadach przedszkoli samorządowych.

Listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 29 marca o godz. 15.00. Aby jednak dziecko zostało przyjęte do przedszkola – konieczne będzie potwierdzenie przez rodzica woli przyjęcia do danej placówki do 1 kwietnia do godz. 15.00. Ostateczne wyniki rekrutacji znane będą 4 kwietnia.

W przypadku dzieci, które nie dostaną się do żadnego ze wskazanych przedszkoli, zostanie wskazane im miejsce w innej placówce.

Rodzice mogą też odwołać się od decyzji. Wówczas muszą w ciągu 7 dni od ogłoszenia listy przyjętych i nieprzyjętych wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka i dostarczyć dyrektorowi przedszkola.

Rusza też rekrutacja do szkół podstawowych

Również 24 lutego rozpocznie się rekrutacja do szkół podstawowych. Tak, jak w przypadku przedszkoli potrwa do 10 marca. W tym czasie należy złożyć wnioski o przyjęcie dzieci do wybranej placówki nieobwodowej, jak i zgłoszenia do placówek obwodowych.

– Warto pamiętać, że postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest dla kandydatów zamieszkałych w Białymstoku poza obwodem szkoły podstawowej oraz spoza miasta. Kandydaci do szkół obwodowych przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W przypadku tej rekrutacji także jest możliwość potwierdzenia wniosku w systemie profilem zaufanym. Wówczas nie ma potrzeby składania go w formie papierowej.

Chcąc wziąć udział w rekrutacji, należy skorzystać z systemu elektronicznego dostępnego na www.bialystok.pl

Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie ogłoszona 30 marca. do 4 kwietnia rodzic będzie musiał potwierdzić pisemnie wolę przyjęcia dziecka.

Miasto Białystok przygotowało 2 868 miejsc w 119 oddziałach ogólnodostępnych, 12 oddziałach integracyjnych oraz jednym sportowym. Wszystkich szkół podstawowych w naszym mieście jest 39.

Tegoroczne kryteria rekrutacji do szkół podstawowych są takie same, jak w roku szkolnym 2021/2022. Zostały one określone w uchwale Rady Miasta Białystok z 15 stycznia 2020 r.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1284 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39