Ruszył 15. sezon Maratonów Kresowych. Na początek rowerzyści gościli w Białymstoku

2023.04.05 16:00
Maratony Kresowe MTB rozpoczęły 15. sezon etapem jazdy indywidualnej na czas (XCT). W głównych klasyfikacjach wygrywali Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) oraz Nikola Gliniecka (Sokólski Klub Kolarski Sokół).
Fot: Krzysztof Karpiński/Maratony Kresowe

Wielka inauguracja już za nami

Areną zmagań blisko 300 rowerzystów, którzy zdecydowali się na udział w zawodach otwierających nowy sezon Maratonów Kresowych, był białostocki Las Pietrasze. Trasa miała charakter interwałowy, nie było na niej praktycznie żadnych płaskich odcinków. Znalazło się za to sporo ciekawych singli i kilka sztywnych podjazdów. Jedną z nowości tegorocznej trasy był emocjonujący singiel nad strumieniem, który zweryfikował techniczne umiejętności zawodników, w tym radzenie sobie na mokrej i błotnistej nawierzchni.

W niedzielę (2.04), punktualnie o godz. 11.30, wystartowali najmłodsi zawodnicy dystansu Mikro, w którym rywalizują dzieci do 6. roku życia, a kwadrans później do zmagań przystąpiły osoby z dystansu Mini, które walczyły na rundzie o długości 4,2 km. Wyścig ten dedykowany jest dla zawodników poniżej 12. roku życia, a wygrali go Jan Ostaszewski ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach i Anna Supińska reprezentująca MTB EŁK Prostki.

O godz 12.30 do gry o najwyższą stawkę dołączył Litwin Sarunas Pacevicius, zwycięzca klasyfikacji generalnej Maratonu w sezonie 2022. Zawodnicy startowali indywidualnie co 20 sekund, a dość niespodziewanym triumfatorem Maratonu został 18-letni Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki) z Suwałk, który na Maratonach Kresowych debiutował jako 10-latek. W ubiegłym roku wygrał on klasyfikację generalną Półmaratonu, zwyciężając aż 7 wyścigów. 2. czas wykręcił Wiktor Gindorowicz (7R Rowmix Team p/b 72D x BCCR3W), zaś podium uzupełnił Marcin Zawadzki (ROSTI MTB TEAM).

Klasyfikację drużynową wygrał MTB ROSTI Team, który w tym sezonie wzmocnił swój skład o Marcina i Grzegorza Zawadzkich jeżdżących wcześniej w barwach drużyny Mistral. Do zespołu wrócił też po kontuzji i długiej rehabilitacji Sławomir Pomian. Był to powrót bardzo udany, gdyż został on sklasyfikowany jako 6. zawodnik Maratonu.

Po Białymstoku przyjdzie czas na Wasilków

Jeżeli chodzi o Półmaraton, to ten rozpoczął się o godz. 12.45. Jako pierwszy wystartował Dawid Bojarczak (AGR Podlasie), który w poprzednim sezonie stoczył pasjonującą rywalizację z Mikołajem Szeligą o palmę pierwszeństwa w "generalce". Dawid potwierdził znakomita formę i odniósł pewne zwycięstwo. 2. miejsce zajął starszy od niego o dwie dekady Waldemar Sadowski (Zabłudów Team), a 3. lokatę wywalczył Mistrz Polski Strażaków - Krystian Kalinowski (AGR Podlasie), który jednocześnie wygrał klasyfikację DUAL. Obejmuje ona kombinację składającą się z wyścigu rowerowego i biegu. Warto przypomnieć, że rowerowe Maratony Kresowe odbywają się razem z biegami Kresowe Trail.

Wśród pań monopol na wygrywanie potwierdziła Nikola Gliniecka reprezentująca Sokólski Klub Kolarski Sokół. Kolejne miejsce zajęła Julia Gilewska ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach, która w tym sezonie debiutuje na dystansie Półmaratonu, zaś na najniższym stopniu podium stanęła najbardziej doświadczona w tym gronie - Katarzyna Citko (AGR Podlasie), tracąc do wiceliderki wyścigu niespełna 7 sekund. Konkurencję Dual zwyciężyła Katarzyna Salik (MTB Augustów Team).

Drużynowo na 1. miejscu podium stanęli reprezentanci AGR Podlasie. Miejsce 2. wywalczył zespół Zabłudów Team, natomiast skład podium uzupełnił Dabarti Cycling Team.

O godz. 13.35 linię startu przekroczył pierwszy zawodnik klasyfikowany na dystansie Fit, Miłosz Kuczyński (MTB EŁK Prostki), ale na mecie wspomniany uczestnik miał 23 sekundy straty do Jakuba Bącika ze Szkółki Kolarskiej w Ogrodniczkach. 3. pozycję zajął Alan Skorupka (Triathlon Siedlce Club).

Wśród pań równych nie miała sobie Maja Kateszczenko (MTB Ełk Prostki), lecz świetny wyścig pojechała też Ewelina Jarząbska (KMP), debiutantka w cyklu Maratonów Kresowych. Wygrała ona swoją kategorię wiekową i jednocześnie była 2. w Open. 3. najszybszą zawodniczką na tym dystansie okazała się Katarzyna Janiak (BIM Ally Racing).

Otwarcie sezonu w formie jazdy indywidualnej na czas dało możliwość uczestnikom zweryfikowania swojej aktualnej dyspozycji, także w porównaniu z zawodnikami startującymi na innych dystansach. Najszybszy czas pokonania 13 km pętli wyniósł 00:29:30 i jego autorem był Mikołaj Szeliga (MTB Suwałki). Wyniki prologu ustaliły klasyfikację sektorową na kolejne wyścigi.

Następne zawody zaliczane do Maratonów Kresowych odbędą się 22 kwietnia w Wasilkowie.