Ruszyła akcja "Rozczytane Podlaskie"

2023.05.29 11:51
Akcja "Rozczytane Podlaskie" ma na celu zachęcenie dzieci do czytania książek. W tym roku została ona zainaugurowana w poniedziałek (29.05), poprzez czytanie fragmentów książek Tomasza Samojlika.
Ruszyła akcja "Rozczytane Podlaskie"
Fot: Anna Kulikowska

To już 3. edycja akcji "Rozczytanie Podlaskie".

- Akcja ma służyć przede wszystkim promocji czytania. Mamy zachęcić dzieci do tego, aby sięgały po książki, żeby szukały w nich relaksu i przygody, wrażeń. To, że czytają dorośli ma służyć temu, aby przykład szedł z góry. Aby zobaczyć, jak dorośli czytają, że jest to świetna zabawa, przyjemność i radość. Gościem tej edycji jest Tomasz Samojlik. Staramy się reklamować pisarzy, osoby, które są związane z naszym regionem - mówiła Anna Kondracka, prezeska Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddział w Białymstoku. - Goście czytający bardzo chętnie włączają się w tę akcję, pozytywnie zawsze odpowiadają.

Akcja została zorganizowana przez marszałka województwa podlaskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Białymstoku. "Rozczytane Podlaskie" trwa cały tydzień, w szkołach będą odbywać się wydarzenia związane z czytaniem. Tegoroczna edycja promuje książki Tomasza Samojlika.

- Nie mógłbym się nie włączyć w tę akcję. Jestem pisarzem i naukowcem, więc moją misją jest krzewienie wiedzy, popularyzacja nauki i czytania wśród moich odbiorców, czyli dzieci. Czytanie dla dzieci to jest kluczowa sprawa. Moim zdaniem bez rozbudzenia miłości do książki, samej czynności czytania wśród dzieci, nie ma szans na zbudowanie świadomego, rozsądnego społeczeństwa, które ocali nasz świat w przyszłości. Jednak zdobyć uwagę młodego czytelnika, podczas gdy wokół są miliony bodźców, jest trudną sztuką - zaznaczył Tomasz Samojlik.

Podczas inauguracji akcji fragmenty literatury Samojlika czytali przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, duchowieństwo, służby mundurowe oraz reprezentanci instytucji kultury.

- Jest to wspaniała akcja, która kreuje nie tylko czytelnictwo, ale też pokazuje, jakim wspaniałym regionem jest województwo podlaskie. Książka, którą będziemy dziś czytali bardzo dużo mówi o naszym regionie. Ja się wychowałem na książkach, teraz czytam jedynie komentarze z racji mojego zawodu. Ale powiem wam, czytajcie książki, to jest niezwykłe przeżycie, to kreuje was jako ludzi i pokazuje, że jest coś innego niż telefon i komputer - zwrócił się do obecnych dzieci Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Portal BiałystokOnline.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1026 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39