Są już pieniądze na dodatek węglowy. Niebawem trafi on do 80 tys. Podlasian

2022.09.22 12:21
Osoby, które złożyły wnioski o przyznanie dodatku węglowego, niebawem otrzymają wypłaty. Z pierwszej transzy fundusze trafią do niemal 80 tys. mieszkańców województwa podlaskiego.
Są już pieniądze na dodatek węglowy. Niebawem trafi on do 80 tys. Podlasian
Fot: Pixabay

Polacy ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta.

"Pieniądze na wypłatę tzw. dodatków węglowych wpłynęły wczoraj na konto Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Środki z pierwszej transzy w wysokości 238 869 665 zł zostały już przekazane na konta 118 samorządów. Kolejne transze będą przekazywane niezwłocznie po ich otrzymaniu z Ministerstwo Klimatu i Środowiska" - przekazał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Pierwsza transza środków na dodatek węglowy wynosi w całej Polsce 9,5 mld zł. Pieniądze będą przesyłane do gmin niezwłocznie po ich zaksięgowaniu na kontach Urzędów Wojewódzkich. Samorządy muszą teraz uruchomić procedury, mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy.

Jednorazowy dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł to kwota jaką otrzymają właściciele gospodarstw domowych, których wnioski zostały pozytywnie rozpatrzone.

"Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków" - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Osoby, które chcą jeszcze złożyć wnioski o dodatek węglowy mają na to czas do 30 listopada.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

896 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39