salon maturzystów

2008.09.11 00:00
Po każdym coś zostanie. Po jednym wiersz, po drugim siekiera, a po trzecim kanarek - mówi Marek Tyszkiewicz, grający w spektaklu "Testament" według poezji Zbigniewa Herberta. Premierowe przedstawienia w niedzielę i poniedziałek w

- Rozmawiamy o kondycji poety i poezji we współczesnym świecie. Jednak spektakl nie dotyczy tylko poetów, ale wszystkich ludzi. Chcemy, żeby widownia zastanowiła się, po co się żyje i co po nas zostanie - wyjaśnia Tyszkiewicz. Przyznaje, że czuje się spełniony grając w "Testamencie".

Monodram jest formą uczczenia Roku Herberta obchodzonego w 10. rocznicę śmierci poety. - Spektakl to kompilacja różnych wierszy, m.in. tytułowego "Testamentu", "Kołatki" i "Ornamentatorów". Chcemy mówić językiem teatru o poezji, dotrzeć do samej jej istoty. To ma być inne spojrzenie na te wiersze - tłumaczy Monika Bania, specjalista do spraw edukacji w Teatrze Dramatycznym.

"Testament" przeznaczony jest głównie dla młodzieży. Jako bonus dla wszystkich uczniów będzie również przygotowany program teatralny z fragmentami wierszy, który można traktować jako pomoc lekcyjną.

Spektakl został sfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorem scenariusza i reżyserem jest Jacek Malinowski, scenografię opracowała Halina Zalewska - Słobodzianek, muzykę zaś Michał Górczyński.

Kliknij tutaj aby obejrzeć zdjęcia.

andy

842 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39