"Seks bez zgody to gwałt". Białystok dołącza do akcji One Billion Rising 2023

2023.02.10 17:32
Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu w Walentynki organizuje białostocką wersję ogólnoświatowej akcji Nazywam się Miliard/One Billion Rising Poland 2023. O co w niej chodzi?
"Seks bez zgody to gwałt". Białystok dołącza do akcji One Billion Rising 2023
Fot: Nazywam się Miliard / One Billion Rising Białystok
Antyprzemocowy taniec w 2020 r. w Alfa Centrum

Już po raz 10. w Białymstoku odbędzie się akacja "Nazywam się Miliard", której w tym roku towarzyszy hasło "Tylko tak oznacza zgodę, seks bez zgody to gwałt".

Według policyjnych statystyk, w Polsce od 2000 do 2021 r. stwierdzono ponad 36 tys. gwałtów, z czego niemal 1 tys. w województwie podlaskim.

One Billion Rising to ogólnoświatowa kampania społeczna przeciw przemocy wobec kobiet, zapoczątkowana w roku 2011 przez Eve Ensler. Elementem wspólnym jest taniec, ponieważ tańcząc kobiety mają pokazać, że "rządzą" swoim ciałem. Eve Ensler, autorka słynnych "Monologów waginy" napisała: Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. MILIARD KOBIET! oraz zapowiedziała akcję "Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING". W 2013 r. do akcji przyłączyło się aż 200 państw.

Polska akcja nosi nazwę "Nazywam się Miliard" by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. Polska przyłączyła się do akcji "One Billion Rising" w 2013 r. Po raz pierwszy odbyła się ona w Walentynki i wzięło w niej udział 30 miast, w tym Białystok. Od tego czasu ludzie w Polsce i na świecie tańczą ten sam układ taneczny, by w ten sposób nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku.

Organizatorem akcji w Białymstoku jest Stowarzyszenie Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu. Taniec sprzeciwu tradycyjnie odbywa się 14 lutego, czyli w święto zakochanych.

- Dlaczego właśnie wtedy? Bo miłość jest przeciwieństwem przemocy! Dlaczego taniec? Bo tańcząc, rządzimy swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię - przekazują organizatorzy.

Próba tańca odbędzie się w poniedziałek (13.02). Można też samej/samemu nauczyć się układu tanecznego dostępnego pod tym linkiem lub tutaj.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Białystok.

Szczegóły akcji: Nazywam się miliard.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

895 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39