Seniorzy coraz bardziej zadłużeni. Te dane powinny skłonić do myślenia

2023.08.29 14:28
Polscy emeryci nie mają lekko. Wielu mimo zaciskania pasa i kolejnych ograniczeń popada w coraz większe długi. Tylko nieliczni mogą liczyć na pomoc bliskich.
Seniorzy coraz bardziej zadłużeni. Te dane powinny skłonić do myślenia
Fot: pixabay.com

Jak wynika z Krajowego Rejestru Długów, polscy seniorzy są winni w sumie 6,22 mld zł. 4,6 mld muszą oddać funduszom sekurytyzacyjnym, które przejęły ich zaległości od właścicieli pierwotnych, 680 mln zł bankom oraz firmom pożyczkowym, czy ubezpieczeniowym, a 676 mln zł instytucjom państwowym i samorządowym, Około 88 mln zł seniorzy są winni operatorom komórkowym, a niespełna 80 mln zł to nieuregulowane opłaty za mieszkanie. Co ciekawe 32 mln zł długu jest za mandaty wystawione za jeżdżenie komunikacją miejską bez biletu. 

Jak wynika z  badania "Oszczędzanie Polaków podczas inflacji", przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie KRD aż 70% osób starszych w ostatnim półroczu zacisnęło pasa, ponad połowa zrezygnowała z odwiedzania kawiarni, czy restauracji, 55% nie kupuje już tylu ubrań, tyle samo ograniczyło wydatki na kino, teatr, czy koncerty. 

Wzrasta też liczba osób starszych, które dorabiają na emeryturze. Dla porównania, w 2015 r. było ich około 500 tys., teraz jest ponad 800 tys. Należy przy tym pamiętać, że osoby na tzw. wcześniejszej emeryturze mają ograniczenia, jeśli chodzi o dodatkowy dochodów. Nie mogą zarabiać więcej niż wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku przekroczenia tej kwoty (w chwili obecnej 4536,50 zł miesięczne świadczenie emerytalne, które pobiera co miesiąc, zostanie zmniejszone). Jeżeli jednak zarobi więcej niż 8424,90 zł miesięcznie jego świadczenie zostanie całkowicie zawieszone.

Część emerytów decyduje się na rentę dożywotnią

Niektórzy seniorzy decydują się na rentę dożywotnią. Przekazują prawo do własności nieruchomości, za co dostają co miesiąc świadczenie pieniężne. Jak wynika z przepisów mogą, mieszkać w swoim mieszkaniu czy domu do śmierci (jest to zapisane w akcie notarialnym). Wysokości renty dożywotniej zależy od wieku emeryta, płci oraz wartości nieruchomości. 

– Od niedawna mamy nowe rozwiązanie, czyli jednorazową dużą wypłatę środków pieniężnych w momencie podpisania umowy. Senior może dostać 10 tys. zł, a nawet i 100 tys. zł na start. Wszystko zależy od wartości posiadanej nieruchomości, wieku emeryta, ale również modelu renty dożywotniej, który emeryt wybierze. Od dawna pracowaliśmy nad takim rozwiązaniem. Zależało nam na tym, by emeryci mieli do dyspozycji większą kwotę pieniędzy, bo wielu z nich chce np. spłacić zadłużenie. Zresztą, nasze cykliczne badania opinii i analizy pokazują, że ponad 60 proc. emerytów, którzy decydują się na rentę dożywotnią, podejmuje tę decyzję właśnie z powodu nieuregulowanych zobowiązań, w tym różnych długów finansowych – wyjaśnia Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM. – Oczywiście poza dużą kwotą na start, emeryci dostają też standardowe świadczenia pieniężne co miesiąc – dodaje. 

Przy wynajmie warto być czujnym

Niektórzy decydują się też na wynajem pokoju czy części nieruchomości. W tym przypadku seniorzy powinni jednak pamiętać o podpisaniu stosownej umowy i sprawdzeniu, komu powierzają swoje mienie. Warto zastanowić się nad najmem okazjonalnym, który zawiera akt o poddaniu się egzekucji najemcy i wskazanie lokalu do wyprowadzki. To może uchronić właściciela przed różnymi problemami, np. jeśli osoba wynajmująca nie chce się wyprowadzić.

Przykre i zrazem zaskakujące jest to, że zaledwie 5% polskich seniorów może liczyć na pomoc bliskich. Przez to, wielu decyduje się na branie pożyczek, których nie mają później jak spłacać, co potęguje problem zadłużenia.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

953 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39