Słońce upierze brudne ubrania

2011.12.20 00:00
Czy pralka, proszki do prania i suszarki staną się niebawem przeżytkami? Serwis PAP Nauka w Polsce podaje, że chińscy naukowcy stworzyli tkaninę, która pod wpływem słońca sama się czyści z plam i bakterii.
Słońce upierze brudne ubrania
Fot: sxc.hu

Jak tłumaczą Mingce Long z chińskiego Hubei University for Nationalities w Enshi i Deyong Wu z Shanghai Jiao Tong University, pranie słońcem jest możliwe dzięki pokryciu bawełny dwutlenkiem tytanu. Ta biała substancja jest często stosowana w białych farbach, żywności, preparatach przeciwsłonecznych i innych. Poddany działaniu różnych rodzajów światła dwutlenek tytanu sprawia, że cząsteczki zanieczyszczeń rozkładają się. Za sprawą światła związek ten staje się również zabójczy dla mikroorganizmów. Obecnie jest stosowany w samoczyszczących szybach okiennych, kafelkach do kuchni i łazienek czy bezwonnych skarpetkach.

By samoczyszcząca tkanina powstała potrzebne są także promienie UV. W związku z tym Chińczycy postanowili rzecz uprościć i rozpoczęli prace nad nowym rodzajem włókna, które czyściłoby się po wywieszeniu na "zwykłe słońce". Jak poinformowali na łamach "Applied Materials and Interfaces", z tkaniny pokrytej nanocząsteczkami z dwutlenku tytanu i azotu wystawionej na słońce same znikają pomarańczowe plamy z rdzy. Przekonują także, że tradycyjne pranie i suszenie nie pozbawi materiału jego niezwykłych właściwości.

za: PAP - Nauka w Polsce

MAG

1127 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39