Śmierć robotnika. Konstruktor ponownie przed sądem

2015.01.20 00:00
Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ponownie stanął konstruktor galerii handlowej Alfa. Mężczyzna jest oskarżony w związku z wypadkiem przy jej budowie. Zginął wtedy jeden z robotników, a drugi został ranny.
Śmierć robotnika. Konstruktor ponownie przed sądem
Fot: Archwium

Sprawa sięga wiosny 2008 roku. W czasie prac budowlanych w adaptowanej, zabytkowej części budynku zawaliła się ściana o długości 15 metrów oraz stropy na wysokości trzech kondygnacji. W wypadku zginął jeden robotnik, drugi został ranny.

Prokuratura zarzucała winę konstruktorowi Andrzejowi M. Według śledczych, oskarżony nieprawidłowo obliczył nośność ściany, która runęła. Postawiony zarzut dotyczył nieumyślnego doprowadzenia do katastrofy budowlanej, zagrażającej życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Prokuratura żądała dla Andrzeja M. dwóch lat więzienia w zawieszeniu, 10 tys. zł grzywny i 3-letniego zakazu wykonywania zawodu inżyniera budowlanego.

Oskarżony jest doświadczonym konstruktorem, od wielu lat zajmuje się konstrukcjami budowlanymi. Andrzej M. nie przyznaje się do winy. W sądzie pierwszej instancji mężczyzna został uniewinniony. Od początku nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów. Białostocki sąd okręgowy uniewinnił konstruktora, ale sąd wyższej instancji uchylił wyrok i sprawa ruszyła od początku.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1467 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39