Spektakl "Księga Matek"

dodane dnia: 2024-04-26 przez: Dali01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Spektakl "Księga Matek"
Termin imprezy: 2024-05-25
Organizatorzy zapraszają na spektakl "Księga Matek".

"Księga Matek" to poruszający spektakl o kobiecej codzienności, który splata realne doświadczenia z wirtualną rzeczywistością mediów społecznościowych. Aktorki - również matki - eksplorują różne wymiary macierzyństwa, balansując między oczekiwaniami a rzeczywistością. Inspiracją dla scenariusza były autentyczne historie oraz obserwacje z internetowych społeczności parentingowych. To wielogłosowa opowieść, która zachęca do refleksji nad współczesną kobiecością. Przekrocz próg Nie Teatru 25 maja i sprawdź czy Twój głos został usłyszany przez twórców spektaklu.

„Księga matek” jest kobietą. Rodzi się z krystalicznie pięknego uczucia miłości, a żyje w ambiwalencji. Między znakami zapytania, wykrzyknikami i wielokropkami. „Księga matek” to podróż przez wiele wymiarów macierzyństwa wiecznie uwikłanego w cykl życie-śmierć-odrodzenie, a w dzisiejszych czasach zawieszonego gdzieś pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistością. Pomiędzy obrazkami z instagrama, których pragniemy, a codziennymi trudnościami, których nie wypada umieszczać w kadrze kobieta-matka zdaje się zarówno królować, jak i być poddaną.

Do „Księgi Matek” wchodzi się jak do innego, bardziej onirycznego świata. Uwaga widza dryfuje na fali słów, muzyki, znaczeń i obrazów w nieskończoności wątków, której jeden spektakl nigdy by nie wyczerpał. Zgodnie z założeniem wszyscy twórcy spektaklu są rodzicami. Poświęcając „Księdze Matek” swoje prywatne doświadczenia uczynili ją możliwie najbliższym prawdzie obrazem współczesnego macierzyństwa, szeroko pojętej kobiecości i idei siostrzeństwa. Widzimy je wystarczająco skomplikowane same w sobie, a w dzisiejszych czasach jeszcze narażone na ciągłe oceny, oczekiwania i wymagania czy choćby „tylko” dobre intencje. A to za sprawą nowoczesnego okna na świat jakim jest internet, a szczególnie media społecznościowe.

Tekst „Księgi Matek” stanowi adaptację scenariusza, który łączy rzeczywisty świat współczesnej kobiecej codzienności z jego wirtualnym odpowiednikiem. Świat autentyczny zaczerpnięty z życia autorki i improwizacji aktorek ze światem wyobrażonym pochodzącym z lektury blogów parentingowych, obserwacji profili influencerskich i grup społecznościowych. Czy może istnieje jeszcze jakiś trzeci, równoległy…?

Ze sceny dociera wielogłos - aktorki są trzy, ale głosów kobiecych nieskończona ilość. Warto sprawdzić czy Twój własny został usłyszany przez twórców spektaklu.


Reżyseria: Bartosz Mazur

Scenariusz: Joanna Grabowiecka

Adaptacja: zespół

Obsada: Diana Kadłubowska, Żaneta Sławińska-Zdunik, Magdalena Górska

Głosy z offu: Natalka Polańska, Anitka Rubinowska, Helena Mazur, Klara Kadłubowska, śp. Danuta Nagórna

Muzyka: Marcin Zdunik (kompozycje, wiolonczela), Oliwier Andruszczenko (instrumenty dęte), Hubert Zemler (instrumenty perkusyjne)

Serdeczne podziękowania za pozwolenie na wykonanie utworu „Takiego chłopaka” (słowa: Natalia Grosiak, muzyka: Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński)

‍Producentem spektaklu jest Fundacja ANIMEA.


Start o godz. 19:00.

892 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39