Spektakl "Zrobie co zechce" - Teatr Porywacze Ciał

dodane dnia: 2024-03-18 przez: Dali01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Spektakl "Zrobie co zechce" - Teatr Porywacze Ciał
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-04-13
Organizatorzy zapraszają na spektakl "Zrobie co zechce" Teatru Porywacze Ciał.

Gdzieś w Polsce siedzą przy drodze w strojach ludowych Kachna i Maciej. Siedzą i sprzedają produkty lokalne, więc między z rzadka zatrzymującymi się klientami mają sporo czasu na rozmowy. Komedia, tragedia, a może w rezultacie melodramat, i do tego na wskroś polski. Sprawdźcie z nami co mają do powiedzenia o sobie i co o współczesnym świecie ustami bohaterów opowie nam błyskotliwy Teatr Porywacze Ciał z Poznania.

Kim jest bohater komedii Macieja Adamczyka „Zrobie co zechce”? W zasadzie to „człowiek nowych czasów”, który większość czasu spędza na zarabianiu pieniędzy, pochłanianiu najniższych form kultury pop lub zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych. Aktorzy nie będą go jednak oceniać, a w myśl funkcjonowania Teatru Porywacze Ciał z Poznania, zastosują po raz kolejne brawurowe metody wywracania tradycji literackich i teatralnych na lewą stronę, a tam trwa nieustanne tropienie absurdów!

Anna Ciszowska z na łamach dziennikteatralny.pl zachęca nas, by obejrzeć "Zrobie co zeche", bo jej zdaniem "to przedstawienie ma siłę. Jej źródłem jest prosta forma wypełniona mocnym aktorstwem. Pawłowska z Adamczykiem są ze sobą skontaktowani niemal telepatycznie, partnerują sobie mistrzowsko. Jak w zawodowym ping pongu - czujnie i zwinnie odbierają aktorskie piłki. W nieustannym kontakcie z widzem, prowadzą brawurową grę. Z łatwością rozkładają widza na łopatki, by w poczuciu mocy przystawić mu do twarzy lustro. Od lat na tym budują swoją teatralną markę - bezcenną."

A więc wyobraźcie sobie szosę pośród lasu… Wyobraźcie sobie stolik turystyczny, a na nim słoiki z wszelkiego rodzaju darami lasu i gospodarstw… Wyobraźcie sobie krzesełko turystyczne, a na nim osobę, która chce to wszystko sprzedać pędzącym w swych samochodach kierowcom i ich pasażerom… Wyobraźcie sobie przynajmniej dwie takie osoby… Już? No, to teraz zobaczcie co te osoby myślą, czego pragną, o czym marzą żyjąc we współczesnym świecie…

W przedstawieniu występują aktorzy Teatru Porywacze Ciał z Poznania, który jako jeden z pierwszych zaczął reagować na zmiany, które zaszły w polskim społeczeństwie po reformach przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku; odwołał się do rzeczywistości wcześniej przez rodzime teatry nie penetrowanej: rzeczywistości szybkiego wzrostu gospodarczego, łatwej konsumpcji, supremacji zasad wolnego rynku. Porywacze w swoich spektaklach odwołują się do wielu istotnych tradycji literackich, lecz ich przewrotność ujawnia się w tym, że wywracają ową tradycję na lewą stronę – korzystają z niej, a równocześnie kpią, ich świat jest światem wielu możliwości interpretacyjnych, światem, który z zasady nie poddaje się jednoznacznemu odczytaniu… Może właśnie dlatego tak często są nagradzani na wszystkich ważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą.

Rozrywka na najwyższym teatralnym poziomie w nastroju prowokacji myślowej, językowej i formalnej!


Tekst Maciej Adamczyk.
Reżyseria i wykonanie: Katarzyna Pawłowska i Maciej Adamczyk.
Premiera odbyła się w październiku 2018 roku w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu.

Teatr Porywacze Ciał to wielokrotnie nagradzany, profesjonalny teatr prywatny, który istnieje od 1992 roku. Tworzą go absolwenci wrocławskiej PWST – Katarzyna Pawłowska i Maciej Adamczyk - zawodowi aktorzy, którzy pełnią również funkcję dramaturgów i reżyserów.

Start o godz. 19:00.

1144 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39