Spektakle w plenerze, atrakcje dla dzieci. Festiwal Wertep z jubileuszem

2018.07.20 15:50
"Pępek świata" - taki podtytuł - wyłoniony w nieformalnym konkursie fanów festiwalu - nosi tegoroczna, jubileuszowa, bo 10. edycja festiwalu Wertep. Pierwsze spektakle i pokazy zaplanowano już w niedzielę (22.07) w Narwi.
Spektakle w plenerze, atrakcje dla dzieci. Festiwal Wertep z jubileuszem
Fot: Teatr Przedmieście
W programie festiwalu jest spektakl "Circus Paradise" Teatru Przedmieście

Tegoroczny program jest niezwykle bogaty, bo znalazło się w nim aż 22 przedstawienia, monodramy i koncerty; nie licząc wydarzeń towarzyszących. Przedsmak festiwalu już w najbliższą niedzielę w Narwi, główne wydarzenia zaplanowane są jednak tradycyjnie na ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia.

Poza Narwią teatralne trupy odwiedzą: Dubicze Cerkiewne (27.07), Stary Dwór (28.07), Bielsk Podlaski (29.07), Kleszczele (3.08), Orlę (4.08) i Hajnówkę (5.08).

W "pępku świata"

- To będzie wyjątkowa edycja festiwalu. Na 10-lecie istnienia zaprosiliśmy naszych przyjaciół, ale i nowe zespoły, które z pewnością docenią widzowie - mówi Agata Rychcik-Skibińska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. - Tę edycję nazwaliśmy "Pępek świata" po to, by po pierwsze uczcić ideę "wertepowych stron świata" ideę zapraszania tu zespołów z różnych zakątków globu, którzy zaprezentują u nas swoje dzieła, ale i swoją wrażliwość związaną z miejsca z którego pochodzą. "Pępek świata" też dlatego, że przez te dwa tygodnie dla nas Wertep i miejscowości z nim związane są właśnie najważniejszym miejscem na ziemi, gdzie możemy cieszyć się swoim towarzystwem, wspaniałymi przedstawieniami i koncertami oraz przyjacielską atmosferą, z której nasz festiwal jest znany.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep po raz pierwszy wystartował 10 lat temu. Jego organizatorzy - małżeństwo artystów Agata Rychcik-Skibińska i Dariusz Skibiński (wcześniej związanych ze scenami teatrów niezależnych m.in. w Wielkopolsce, Warszawie - na co dzień z A3Teatr) przeprowadzili się na stałe do Policznej, niewielkiej wsi na skraju Puszczy Białowieskiej i właśnie tu postanowili stworzyć festiwal teatralny. Festiwal niezwykły, bo organizatorzy na to polsko-białoruskie pogranicze postanowili przywrócić ideę teatru wędrownego, gdzie trupy teatralne podróżują od miejscowości do miejscowości i występują przed miejscową publicznością.

Repertuar zmienia się w zależności od miejsca, a i sami artyści muszą się dopasować do różnych miejsc, gdzie dane jest im występować - bo może to być amfiteatr w Starym Dworze nad Siemianówką (koło Narewki), ale i boisko przy Domu Kultury czy niezwykły koncert w Starej Synagodze - jak ma to miejsce każdego roku podczas kulminacyjnego momentu festiwalu w Orli.

Co w programie imprezy?

Wśród artystów zaproszonych na tegoroczną imprezę nie zabraknie ulubieńców wertepowej publiczności - po raz kolejny zawita np. duet wybitnych cyrkowców - Loïse Haenni i Oren Schreiber tworzących Circo Pitanga, których akrobatyczne popisy na linach zapierają dech w piersiach nie tylko z powodu trudności wykonywanych ćwiczeń, ale tez dostarczanych wzruszeń.

Po ubiegłorocznym sukcesie korowodu Danse Macabre przygotowanego przez Deborah Hunt z Puerto Rico, ta wspaniała artystka powraca na Podlasie. Tym razem ze swoim spektaklem lalkowym "Macunada".

Nie zabraknie także przedstawień dla dzieci i dorosłych. Program jest tak zaplanowany, że najwcześniejsze przedstawienia (dla najmłodszych) zaczynają się już o godz. 13.00, 14.00, a ostatnie (dla dorosłych) nawet o godz. 22.00. W każdym miejscu w przerwach między programami organizatorzy zapraszają na warsztaty, ale i wspólne zabawy.

Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.

Program: X Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

962 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39