Spektakle w plenerze i goście ze świata. Ruszył Festiwal Szkół Lalkarskich [WIDEO]

2016.06.22 12:43
Po raz pierwszy w Polsce można było obejrzeć spektakl "Ślepy" holenderskiego DudaPaiva Company. We wtorek (21.06) rozpoczął się 8. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich. Święto lalek potrwa w Białymstoku do 25 czerwca.
Spektakle w plenerze i goście ze świata. Ruszył Festiwal Szkół Lalkarskich [WIDEO]
Fot: Anna Dycha
Po spektaklu "Ślepy" można było obejrzeć lalki DudaPaiva Company

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich "Lalka-nie-lalka" to organizowana co dwa lata impreza, dzięki której Białystok staje się "stolicą lalkarstwa". W tegorocznym Festiwalu biorą udział uczniowie lalkarstwa m.in. z Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Japonii i Polski. W programie są także pokazy mistrzowskie. Spektakle będzie można oglądać w Akademii Teatralnej, Białostockim Teatrze Lalek i w plenerze.

Gąbczaste lalki robią furorę

Na otwarcie Festiwalu można było obejrzeć spektakl "Ślepy" w wykonaniu holenderskiego DudaPaiva Company. Jego założyciel - Eduardo de Paiva Souza - pochodzi z Brazylii, ale mieszka w Amsterdamie. Jako tancerz pracował z różnymi artystami, teraz działa w DudaPaiva Company. Był już gościem lalkarskiego festiwalu w Białymstoku. Tym razem - po raz pierwszy w Polsce - obejrzeć można było spektakl "Ślepy".Nie brakuje w nim tak charakterystycznych dla DudaPaiva Company ludzkiej wielkości gąbczastych lalek, których animację artysta opanował do perfekcji. Tańczy z nimi, kłóci się, walczy. Spektakl przewiduje także interakcję z widzami - kilka z osób usadzono na scenie, inne w pierwszych rzędach mogły potrzymać scenograficzne sznurki, a nawet dotknąć lalki. Po spektaklu taką możliwość mieli też widzowie z dalszych rzędów.

Co jeszcze w programie?

Dziś kolejne wydarzenia. Pokazy trwają od rana w białostockiej Akademii Teatralnej. Na placu przed Białostockim Teatrem Lalek zaplanowano spektakl "Hamlet albo odnaleziona czaszka" Túlavé Divadlo z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Z kolei w BTL-u Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach zaprezentuje "Dziady po Białoszewskim". Warto także obejrzeć teatralną instalację "Love, don't stop" grupy "Room 459" z Kłajpedy.

W następnych dniach też jest wiele interesujących propozycji. W czwartek (23.06) w ramach pokazów mistrzowskich Compagnie La Pendue z Francji zaprezentuje spektakl "Poli Dégaine". Z kolei w piątek (24.06) w programie jest premierowy pokaz przedstawienia BTL-u "Historia księcia H." - próba podejrzenia przez dziurkę od klucza aktora w intymnym procesie twórczym podczas przygotowań do roli Horacego w przedstawieniu "Hamlet".

Program: Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1059 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39