Spotkanie "Teatr Dramatyczny wczoraj i dziś"

dodane dnia: 2018-12-19 przez: cmg01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2018-12-30
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na podsumowanie projektu „Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku”. Spotkanie „Teatr Dramatyczny – wczoraj i dziś” odbędzie się 30 grudnia o godz. 12.00 na Scenie Foyer.

W 2018 roku minie 80 lat od wybudowania siedziby ówczesnego Teatru Miejskiego w Białymstoku. 27 grudnia 1938 roku odbyła się pierwsza premiera – komedię „Cudzik i S-ka” zagrali aktorzy Teatru Objazdowego. Z okazji 80. rocznicy wybudowania budynku instytucja postanowiła zdigitalizować część bogatych zasobów swojego archiwum artystycznego. Znajdą się w nim m.in. wybrane programy, afisze teatralne, projekty kostiumów oraz zdjęcia.

Powstanie archiwum cyfrowego jest możliwe dzięki dotacji otrzymanej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa” oraz wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Realizacja projektu stała się także okazją do powstania interdyscyplinarnej książki o bogatej historii białostockiego teatru i o ludziach – którzy dzisiaj tworzą Teatr Dramatyczny. Autorami wydawnictwa „Kilka odsłon teatru białostockiego” są Andrzej Lechowski, Konrad Szczebiot oraz dr Martyna Faustyna Zaniewska.
- W 2018 roku mija 80 lat od wybudowania gmachu białostockiego teatru. Budynek ten jest ważnym symbolem trwałości polskiej kultury. Jest świadectwem dążenia białostoczan do stworzenia trwałych podstaw dla zjawisk, które uznajemy za uniwersalne. Jednym z nich jest właśnie sztuka teatralna. Historia tego gmachu pozwala nam snuć opowieść o kilku pokoleniach, dla których teatr był pasją życia. To im poświęcamy tę książkę. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania tego wydawnictwa, a także Partnerom, którzy pomogli nam w realizacji całego projektu – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Wstęp wolny.

Spotkanie poprowadzi Dorota Sokołowska.
Miejsce imprezy
ul. Branickiego 15
15-085 Białystok

1693 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39