Punkt obserwacyjny mieści się w połowie wieży kościoła i można się na niego dostać od strony budynku parafialnego. Z przeszklonego tarasu widokowego rozciąga się panorama od Wysokiego Stoczku po Osiedle Przydworcowe. Aby cieszyć się widokami z góry, najpierw należy pokonać sto stopni: najpierw 60 drewnianych, a później 40 stalowych.
Wstęp na taras jest bezpłatny, a widoki można podziwiać do końca października, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-16.00, w niedziele i święta w godz. 14.00-17.00.
Historia kościoła św. Rocha
Początkowo na wzgórzu św. Rocha znajdowała się murowana kaplica, której fundatorem był hetman Jan Klemens Branicki. Pod koniec XIX wieku mieszkańcy rozpoczęli starania, by w tym miejscu powstała świątynia katolicka. Władze carskie nie wydały jednak pozwolenia na budowę. Sprawa nowej parafii i budowy kościoła nabrała konkretnych kształtów już po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. W 1925 roku proboszczem mianowano ks. Adama Abramowicza. W 1926 r. rozebrano kaplicę cmentarną i wzniesiono kaplicę tymczasową.
W tym samym roku ks. Abramowicz wybrał do realizacji projekt profesora Politechniki Warszawskiej inż. arch. Oskara Sosnowskiego. Ks. Abramowiczowi spodobała się zaproponowana koncepcja ideowo-architektoniczna. Świątynia miała być pomnikiem wdzięczności Bogu za odzyskaną przez Polskę niepodległość.
W 1927 roku przystąpiono do prac budowlanych przy kościele. W 1935 roku zakończono budowę kopuły nad nawą centralną, a w roku następnym nastąpił koniec prac przy wznoszeniu 78-metrowej wieży. Do wybuchu II wojny światowej kościół jeszcze nie był gotowy. Świątynię konsekrowano 18 sierpnia 1946 roku. Wnętrze kościoła odnowiono w 1990 roku, później odremontowano również wieżę.
4 października 2018 roku kościół św. Rocha otrzymał od papieża Franciszka honorowy tytuł Bazyliki Mniejszej. Pod koniec tego samego roku kościół św. Rocha otrzymał kolejne wyróżnienie, tym rzem z rąk prezydenta Polski. Był to tytuł Pomnika Historii. Białostocka świątynia znalazła się w gronie 14 obiektów, które zostały w ten sposób docenione z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
24@bialystokonline.pl