Straciłeś pracę przez pandemię? Pracuj zdalnie i zarabiaj

2020.04.30 16:07
Epidemia spowodowała wzrost bezrobocia. O nowym etacie często można tylko pomarzyć. Są jednak oferty pracy zdalnej. Warto się z nimi zapoznać
Straciłeś pracę przez pandemię? Pracuj zdalnie i zarabiaj
Fot: Angelika Dorf
Są oferty pracy zdalnej

W dobie epidemii koronawirusa wiele firm musiało zawiesić część działalności, a co za tym idzie, zwolnić swoich pracowników. Jak wiadomo nie jest łatwo o znalezienie nowej pracy na etacie. Zamiast czekać, aż kryzys szybko minie i wszystko wróci do normy, wolny czas warto poświęcić na przeszukanie internetu pod kątem ofert pracy zdalnej. A takich jest bardzo dużo.

Chyba każda osoba, która miała do czynienia z dłuższym poszukiwaniem pracy niejednokrotnie bulwersowała się z powodu ofert pracy dodatkowej czy zdalnej, która polegała na wypełnianiu ankiet czy pracy chałupniczej. Poza tego typu ofertami są również te wiarygodne, dzięki którym można zarobić.

Projektowanie graficzne

Byli pracownicy agencji reklamowych czy drukarni bez wątpienia mają w czym przebierać. Na portalach przeznaczonych do łączenia zleceniodawców i freelancerów jest mnóstwo ogłoszeń. Największe zapotrzebowanie jest na projekty logotypów, grafik do social media i bannerów do sklepów internetowych.

Osoby, które świetnie sobie radzą z obsługą programów rastrowych mogą zająć się obróbką zdjęć. Jak czytamy w ogłoszeniu na jednym z portali, możliwa jest stała współpraca - "Mam do obrobienia kilkaset zdjęć produktowych. Bez szparowania, w grę wchodzi centrowanie obiektu oraz ew. czyszczenie. Możliwa stała współpraca".

Czasem wystarczy podstawowa znajomość programów graficznych. Niektóre firmy chcąc ułatwić współpracę, przekazują zleceniobiorcy wszystkie materiały. Do zadań freelancera będzie należało ich złożenie oraz drobna obróbka graficzna. Tak jak w tym przypadku: "Poszukuję osoby do prowadzenia profili w social mediach. Około 3 wpisy tygodniowo na każdym z nich. Do przygotowania content oraz ewentualne drobna obróbka graficzna, ale głównie opiera się na materiałach od nas oraz zdjęć ze stocka".

Pisanie tekstów

Jeżeli potrafisz poprawnie używać ojczystego języka, a dodatkowo wyróżnia cię kreatywność i doskonała wyobraźnia, możesz zająć się pisaniem tekstów. W tej dziedzinie również nie można narzekać na brak ofert.

Sklepy internetowe nadal funkcjonują jednak poszukają osób, które zdalnie zajmą się profesjonalnym opisem ich produktów - "Przygotowanie do e-sklepu opisu produktów na kartę produktową z uwzględnieniem słów kluczowych niezbędnych do pozycjonowania. Proszę o wycenę 10 kart produktowych".

Do napisania tekstów na stronę internetową również są zlecenia. Tak jak w przypadku tego ogłoszenia – "Poszukujemy copywritera, który miałby za zadanie stworzyć tekst pod zakładkę "O Nas" na stronę internetową, która jest w trakcie tworzenia".

Wykonywanie ilustracji

Posiadasz talent artystyczny i nie wiesz w jaki sposób możesz rozwinąć swoje umiejętności plastyczne? W sieci jest mnóstwo zleceniodawców, którzy poszukują ilustratorów.

Przede wszystkim ogłoszenia dotyczą ilustracji do książek czy e-booków dla dzieci - "Tworzę e-booka dla dzieci. Do stworzenia będą proste ilustracje w klimacie kosmosu i podróży. Tylko ilustracje, bez czcionek. E-book jest w trakcie tworzenia i docelowo chciałabym, żeby miał 25-30 stron plus strona tytułowa".

Niektóre firmy nie określają do czego zostaną wykorzystane stworzone ilustracje. Ale przekazują wytyczne - "Zlecę wykonanie ilustracji do testów dla dzieci. Ilustracje przeznaczone dla dzieci w wieku8 – 12 lat w kolorze, stylistyka bajkowa". Jednocześnie zastrzegaja sobie fakt, iż w "zakresie wykonanej usługi będzie przekazanie w pełni praw autorskich do wykonanych ilustracji".

Zlecenia bez prowizji dla portali

Jak informuje jeden ze znanych portali, który umożliwia wystawianie faktur bez zakładania firmy, od 14 kwietnia do 30 czerwca wszystkie umowy, jakie zostaną zawiązane na podstawie zlecenia opublikowanego w ich serwisie, będą automatycznie zwolnione z prowizji.

Oznacza to, że jeśli zleceniodawca wybierze właśnie konkretną propozycję współpracy, portal za darmo wystawi fakturę i rozliczy umowę. Odprowadzi tylko zaliczkę na PIT, bez prowizji.

Dotyczy to umów z klientami, którym freelancer nie wystawiał wcześniej faktur. Jeśli przed rozpoczęciem akcji #pracujwdomu freelancer rozliczał pracę ze zleceniodawcami za pomocą "Wystaw fakturę bez firmy", a teraz ten sam klient opublikuje zlecenie, aby wybrać jego ofertę, wtedy serwis traktuje takie zlecenie jako pozorowane, którego akcja nie dotyczy.Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

638 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39