Subtelne odcienie dźwięków. Wieczór z muzyką francuską

2019.06.13 13:44
Muzyka francuska, bez wyraźnych konturów, rysująca subtelne odcienie dźwięków i wrażenie tego, co chciał przedstawić kompozytor – to temat piątkowego (14.06) koncertu przy Podleśnej.
Subtelne odcienie dźwięków. Wieczór z muzyką francuską
Fot: pixabay.com

Wieczór rozpocznie o godz. 19.00 suita Peleas i Melisanda op. 80 paryskiego mistrza Gabriela Fauré, która następnie przeniesie nas do nieco zamglonej i nierealistycznej "Fantazji na fortepian i orkiestrę" Claudea Debussyego.

Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej dyrygować będzie Mykoła Diadiura, absolwent Kijowskiego Konserwatorium Państwowego im. P. Czajkowskiego pod kierunkiem prof. R. Kofmana. W latach 1986-1988 dyrektor artystyczny i główny dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Omsku (Rosja). Od 1988 r. dyrygent Opery Narodowej Ukrainy im. T. Szewczenki w Kijowie, od 2011 r. jej dyrektor artystyczny i główny dyrygent, a także dyrektor artystyczny i główny dyrygent Orkiestry Symfonicznej Narodowej Filharmonii Ukrainy. 29 maja 2019 r. Minister Kultury Francji wręczył mu tytuł oficera Orderu Sztuki i Literatury. Jest on przyznawany za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie.

Zaś przy fortepianie zasiądzie Artur Jaroń, który w 2005 r. debiutował w Carnegie Hall. Dokonał nagrań dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej. Ma w swym dorobku pięć płyt CD z muzyką solową i kameralną. W dorobku fonograficznym artysty jest wyjątkowy rarytas, rzadko wykonywany i nagrywany "Koncert na fortepian i skrzypce" F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. K. Jamroz w Busku-Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach.

Koncert zamknie najwybitniejsze dzieło orkiestrowe Césara Francka, "Symfonia d-moll".

Portal Miejski BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz program koncertu: Wieczór francuski w OiFP

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

744 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39