Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939

dodane dnia: 2023-01-16 przez: kul57
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy:
2023-02-03 - 2023-04-08
Jak wyglądały międzywojenne sztetle i żydowskie dzielnice dużych miast i miasteczek? Jak toczyło się codzienne i odświętne życie żydowskich rodzin? Czym zajmowali się Żydzi w II Rzeczpospolitej? Jak wyglądały bożnice, które nie przetrwały wojennej pożogi? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź na prezentowanej wystawie.

„Fotografie ukazują duże miasta i miasteczka, w których często większość mieszkańców stanowili Żydzi. W tych często tradycyjnych społecznościach przetrwały pieczołowicie pielęgnowane, niezmienne od wieków formy życia. Zdjęcia przedstawiają również Żydów zasymilowanych, wychowanych w polskich szkołach, silnie związanych z polską historią, kulturą i językiem. Na zdjęciach pojawiają się w towarzystwie swoich nieżydowskich przyjaciół, kolegów, współpracowników. Mieszkając w Polsce i dla niej pracując, mając świadomość więzi z własnym narodem i jego losem, często żyli na granicy dwóch światów. Z fotografii wyłania się wielowątkowy obraz świata polskich Żydów. Fotografie pozwalają odbyć podróż w czasie i pomagają przybliżyć życie tych, którzy są ich bohaterami. Są wśród nich ludzie zwyczajni i wybitni, zamożni i biedni. Można spojrzeć im w oczy, zajrzeć do ich mieszkań, obserwować przy pracy, zobaczyć, jak przeżywają radości i troski. Jest to obraz uchwycony na krótko przed Zagładą” – przeczytamy we wstępie do albumu towarzyszącego wystawie.

Bezpowrotnie utracony świat zobaczymy na ponad stu podzielonych tematycznie czarno-białych fotografiach. Dostrzeżemy na nich m.in. takie motywy jak: miasto, miasteczko, wieś; życie codzienne i praca; antysemityzm; nauka i kultura. Są tu także białostockie akcenty – m.in. zdjęcie białostockiego rynku oraz portret Ludwika Zamenhofa.

Wystawa w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim
Wernisaż: 3 lutego, 18:00
Wystawa czynna do 8 kwietnia 2023, od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00


Wystawa Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma powstała z materiałów zawartych w albumie „Świat utracony. Żydzi polscy” Leszka Dulika i Konrada Zielińskiego. Kuratorką wystawy jest Teresa Śmiechowska, współautorem – Leszek Dulik.

764 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39