Światowy Dzień Solidarności z Chorymi na Schizofrenię

2005.09.15 00:00
W związku z obchodami Światowego Dnia Solidarności z Chorymi na Schizofrenię, "Centrum Pomocy" w Białymstoku, które powstało w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii - Odnaleźć Siebie, będzie otwarte 18 września 2005 r.

Organizatorzy Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw Wobec Psychiatrii - Odnaleźć Siebie zdają sobie sprawę z wagi problemu, jakim jest solidaryzowanie się z osobami chorymi psychicznie. Z okazji Światowego Dnia Solidarności z Chorymi na Schizofrenię, dodatkowo również w niedzielę będzie można korzystać z porad w "Centrum Pomocy". Każda potrzebująca osoba będzie mogła uzyskać bezpłatną radę psychologa lub psychiatry.

"Centrum Pomocy" przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które z powodu problemów ze swoim samopoczuciem psychicznym znajdują się "na rozdrożu" i mają wątpliwości dotyczące celowości leczenia. W "Centrum Pomocy" porady specjalistów - psychologów i psychiatrów dostępne są dla każdego. Wizyta polega na rozmowie, jest anonimowa i zachowana w tajemnicy. Nie ma recept i kart pacjentów. Wszystkie porady są bezpłatne, nieograniczone czasowo. W wypadku celowości leczenia psychiatrycznego uzyskuje się informację o możliwości takiego leczenia. Każdy odwiedzający, dostaje poradnik edukacyjny pt.: "Rozmowa, która nie boli", w którym znajdujš się odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania z dziedziny psychiatrii.
"Zainteresowanie bezpłatnymi poradami w Centrum Pomocy przerosło nasze oczekiwanie" - powiedział docent Andrzej Czernikiewicz, koordynator podlaskiej edycji Programu "Odnaleźć siebie" - "Pokazuje to, jak bardzo potrzebne są społeczeństwu tego typu akcje. Wierzymy, że dzięki temu pomożemy wielu osobom".
Pierwsze Centra Pomocy zostały otwarte we wrześniu 2004 roku w Warszawie. Inne miasta, w których funkcjonują "Centra Pomocy" to: Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź i Bydgoszcz. Do tej pory skorzystało z nich ok. 3000 osób. "Centrum Pomocy" w Białymstoku mieści się na terenie Zespołu Oddziałów Dziennych Psychiatrii w Białymstoku, usytuowanego na ul. Warszawskiej 15 pok. 208. Dnia 18 września 2005 roku będzie czynne w godzinach od 10.00 do 18.00.

Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie" ma charakter edukacyjny. Jego nadrzędnym celem jest przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych. Program ma za zadanie przekonać Polaków, że tylko odpowiednio wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie dają szansę chorym na wyleczenie i aktywne życie w społeczeństwie. Celem akcji jest także zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii wśród innych nauk medycznych.
Patronat merytoryczny nad Programem "Odnaleźć siebie" objął Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Honorowy patronat nad Programem objął Minister Zdrowia oraz Oficer Łącznikowy WHO w Polsce.


1828 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39