Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Skorzystaj z darmowych konsultacji

2023.10.10 11:34
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W związku z tym podlaski Narodowy Fundusz Zdrowia Podlaski zaprasza na bezpłatne konsultacje ze specjalistami.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Skorzystaj z darmowych konsultacji
Fot: pixabay.com

Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego brzmi „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”. Wydarzenie jest organizowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Ma na celu zwrócenie uwagę na to, że osoby, zmagające się z chorobami psychicznymi cały czas doświadczają łamania praw człowieka, jakimi są wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja.

10 października w wielu miejscach na całym świecie są organizowane liczne wydarzenia, spotkania ze specjalistami oraz darmowe konsultacje. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ także włącza się w obchody. Wspólnie ze Stowarzyszeniem My dla Innych przygotował ofertę profilaktyczną.

Darmowe konsultacje w NFZ [OFERTA]:

- Wszyscy chętni mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji z z psychologiem, psychoterapeutą, terapeutą środowiskowym.
- Można będzie także porozmawiać z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia, który przedstawi ofertę profilaktyczną NFZ (może być ona istotnym wsparciem w leczeniu psychoterapeutycznym i farmakologicznym depresji).
- Eksperci opowiedzą czym jest dieta DASH oraz pokażą multimedialne treningi oddechowe, na koncentrację z Cyklu Emocje.

Każdy kto weźmie udział w konsultacjach, dostanie także pakiet materiałów edukacyjnych i informacyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia, m.in. Magazyny Ze Zdrowiem pt. "Stres" oraz "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży" oraz "Poradnik Pacjenta 2023" z adresami placówek, w których dzieci i dorośli otrzymają wsparcie psychologiczne.

Konsultacje będą odbywały się w NFZ Podlaski Oddział Wojewódzki w Białymstku (przy ul. Pałacowej 3 w godz. 10.00-14.00.

Zdrowie psychiczne - co warto wiedzieć?

Jak podaje WHO zdrowie psychiczne to nie tylko zaburzenia i choroby, ale również potencjał psychiczny, który pozwala na zaspokajanie potrzeb, czerpanie satysfakcji i szczęścia z życia, osiąganie sukcesów, nawiązywanie relacji z drugim człowiekiem itp. Zdrowie psychiczne ma wpływ na wszystkie sfery naszego życia.

Badania dowodzą, że w najbliższych latach jednym z głównych problemów zdrowotnych ludzkości będą właśnie zaburzenia psychiczne.

Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną?

Chcąc zadbać o swoje zdrowie psychiczne, warto zwrócić uwagę na zdrowy styl życia. Kluczowy jest wypoczynek (należy regularnie się wysypiać), prowadzić aktywny tryb życia i wdrażać zdrową dietę. Istotne jest też podtrzymywanie dobrych relacji z innymi.

Zaburzenia psychiczne i depresja dotykają też często dzieci. Dlatego rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na zmiany, jakie zachodzą w ich zachowaniu.

Jeśli ktoś podejrzewa, że dziecko lub dorosły z bliskiego otoczenia przechodzi kryzys psychiczny, lub sam czuje się zagubiony, wówczas może szukać pomocy, dzwoniąc na następujące infolinie:

800 121 212 Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, bezpłatnie, czynny całą dobę.

116 123 Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym, bezpłatnie, 14:00–22:00.

116 111 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, bezpłatnie, czynny całą dobę

Redakcja
24@bialystokonline.pl

758 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39