Szalone transplantacje i ich efekt. Współczesny pomysł na Lema

2014.12.02 00:00
Teatralna adaptacja opowiadań Stanisława Lema przedstawia komiczną rozprawę sądową. Przedsiębiorstwo cybernetyczne Cybernetics Company pozywa Mr Johnesa, swojego dłużnika...
Szalone transplantacje i ich efekt. Współczesny pomysł na Lema
Fot: Anna Dycha
Na scenie BTL-u adaptacja opowiadań Stanisława Lema

Mowa o spektaklu "Czy pan istnieje, Mr Johnes?", który jest nową propozycją Białostockiego Teatru Lalek. Trwają ostatnie próby przed piątkową (5.12) premierą.

- To klasyka gatunku science-fiction - mówi o przedstawieniu Jacek Malinowski, dyrektor BTL-u. - Literatura Lema zostanie przedstawiona w adaptacji Darka Jakubaszka. Spektakl będzie dotykał bardzo współczesnych tematów związanych z naszą egzystencją.

Dramat ludzki i poczucie humoru

Johnes, znany rajdowiec, który ulega wypadkom samochodowym, w miejsce utraconych kończyn i organów kupuje protezy wykonane przez Cybernetics. Sprawa komplikuje się, kiedy się okazuje, że Johnes zdaje się przejmować cząstki osobowości od dawców, wśród których jest zarówno kobieta, jak i pies. Prawnie rzecz wiła się jeszcze bardziej, gdy wskutek pecha rajdowca nie stać na zapłatę rachunków medycznych oraz, gdy po jednym z wypadków, dawcą zostaje jego własny brat, który był jego pilotem...

Tyle zarysu fabuły. A skąd wybór autora?
- Lem jest uniwersalny. Mówi o życiu z poczuciem humoru, a jednocześnie w jego historię jest wpisany dramat ludzki - odpowiada Krzysztof Rau, reżyser spektaklu.

Jacka Malinowskiego ucieszyła tego rodzaju propozycja.
- Jestem fanem Stanisława Lema - przyznaje. - Nasza rzeczywistość wkracza w takie terytoria, jak transplantologia, a to jest bardzo współczesna wypowiedź.

Multimedia i muzyka jazzowa

Scenografia zaintryguje widzów. Nie brakuje ekranów oddziaływujących na wyobraźnię oraz multimediów.
- Lem przewidywał coś, co zostało nazwane Internetem. A my teraz część swojej wolności przenosimy do Internetu - mówi Marek Braun, autor scenografii.

Nad multimediami, nad którymi czuwa Wojciech Kapela, zespół pracował wspólnie. Każdy przyszedł z pewną propozycją, które złożyły się w całość.

Ważną częścią spektaklu będzie także muzyka, którą skomponował Piotr Klimek.
- Gdy w młodości czytałem Lema, w głowie miałem muzykę Krzysztofa Komedy - wspomina kompozytor. - Potem przygotowywałem muzykę do filmu na podstawie prozy Lema i zdecydowałem się na elektroniczną, kojarzącą się z pisarzem. Teraz postanowiłem "odkupić ten grzech" i wrócić do mojego pierwotnego pomysłu, czyli jazzu.

Repertuar BTL

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1460 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39