Szczątki ludzkie przy Areszcie Śledczym w Białymstoku. Podsumowanie prac ekshumacyjnych

2013.10.31 00:00
Na terenie aresztu śledczego (dawnego więzienia karno-śledczego przy ul. Kopernika) odnaleziono szczątki ludzkie - łącznie zabezpieczono sześć szkieletów. IPN informuje, że mamy tu do czynienia z grobem masowym.
Szczątki ludzkie przy Areszcie Śledczym w Białymstoku. Podsumowanie prac ekshumacyjnych
Fot: IPN

W lipcu tego roku, podczas prac sondażowo-poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej, na terenie przy areszcie śledczym znaleziono ludzkie szczątki. Dawniej niedaleko ośrodka znajdowały się chlewnie i pomieszczenia, w których trzymano psy. Do tej pory trwały badania mające na celu ustalenie tożsamości ludzi, których kości znaleziono, a także poszukiwania pozostałych szkieletów.

W poniedziałek (28.10) odnaleziono kości kolejnych trzech osób. Dalsze prace mają być kontynuowane w przyszłym roku.

- Sześć szkieletów zostało już wydobytych, są zabezpieczone. Na razie nie możemy jednak wykonać dalszych prac bez rozebrania budynku. Trzeba przekopać cały ogród więzienny - mówił Zbigniew Kulikowski, naczelnik pionu śledczego białostockiego IPN, który kieruje śledztwem.

Badania wykazały, że w tym miejscu może znajdować się grób zbiorowy, a kości jest dużo więcej. Według historyków mogą to być ofiary zbrodni komunistycznych.

- Na terenach dawnej chlewni jest wielkie cmentarzysko. Te ofiary zostały pochowane masowo – tak, jakby ktoś wyrzucił zwłoki do śmietnika – dodawał Kulikowski.

Przy szczątkach znaleziono medalik z napisem "Z błogosławieństwem matki, 4 marzec 1927 rok". Wszystkie osoby, które mogą coś na ten temat wiedzieć, IPN prosi o kontakt.

- Identyfikacja ofiar bez badań genetycznych będzie bardzo trudna, a w większości przypadków niemożliwa – twierdził dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. - Od osób, które mogą być spokrewnione z ofiarami, mamy ok. 60 badań. Odzew społeczeństwa jest w Białymstoku bardzo duży – mówił.

- Działania realizujemy po to, by identyfikować szczątki, odkrywać imiona i nazwiska. To wymaga pracy, wysiłku i skrupulatności, dlatego chciałbym prosić wszystkich o cierpliwość – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl

1163 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39