Szczęście ty moje. Reżyser Siergiej Łoźnica odwiedził Białystok

2011.11.07 00:00
"Szczęście ty moje" to doskonale skonstruowany, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach debiut fabularny znanego dokumentalisty Siergieja Łoźnicy. W białostockiej premierze filmu, która odbyła się wczoraj w kinie Forum, uczestniczył reżyser.
Szczęście ty moje. Reżyser Siergiej Łoźnica odwiedził Białystok
Fot: materiały dystrybutora

Przedstawił portret współczesnej i minionej Rosji, widzianej z perspektywy zwykłych, prostych ludzi: kierowcy, policjanta, żołnierza, prostytutki, dziecka. Oglądamy ponad dwugodzinny obraz odczłowieczonego kraju, którego mieszkańcy stracili moralny i emocjonalny balast. Ich życie wypełnia przemoc, korupcja i pijaństwo.

- Choć film jest koprodukcją ukraińsko-holendersko-niemiecką, wszędzie jest odbierany jako rosyjski - mówił Siergiej Łoźnica. - Scenariusz napisałem po odbyciu podróży po rosyjskiej prowincji. Spotkania z ludźmi wywarły na mnie duże wrażenie. W ich wyniku powstał ten film. Jest on produkcją artystyczną, nie dokumentalną.

Łoźnica podkreślał, że takie sytuacje jak te pokazane w filmie mogą zdarzyć się wszędzie, nie muszą dotyczyć wyłącznie Rosji. "Szczęście ty moje" wywołało duże zainteresowanie na świecie. Film zdobył nagrody na festiwalach m.in. w Cannes, Toronto, Tallinie, Soczi czy Mińsku. Rosyjscy widzowie podzieleni są na pół. Najbardziej drażni ich scena z czasów wojny, w której partyzanci zabijają nauczyciela. Przeciwnicy filmu uważają, że umieszczono ją przez wzgląd na Niemców. Z kolei producent niemiecki w ogóle jej nie rozumiał i chciał ją wyrzucić.

Siergiej Łoźnica urodził się w Baranowiczach (teren obecnej Białorusi), ale wychował w Kijowie. Tam ukończył Wydział Inżynierii i Matematyki na Politechnice w Kijowie. Przez kilka lat pracował jako naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją. Jednak rozpoczął studia reżyserskie w Moskwie, po ukończeniu których rozpoczął współpracę ze Studiem Filmów Dokumentalnych w Petersburgu. W 2001 roku zdecydował się na wyjazd z rodziną do Niemiec.

- Zająłem się kinem, bo czegoś mi w życiu brakowało. Chciałem wypełnić tę pustkę - przyznał reżyser.

Pokaz filmu i spotkanie z Siergiejem Łoźnicą zorganizował Białostocki Ośrodek Kultury i działający przy nim Dyskusyjny Klub Filmowy "GAG" we współpracy z Against Gravity.

andy

1701 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39