Szturm Zamku w Tykocinie

dodane dnia: 2024-01-17 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-02-10
Organizatorzy zapraszają na Szturm Zamku w Tykocinie.

10 lutego 2024 r. odbędzie się jubileuszowa X. edycji wydarzenia, którym jest inscenizacja historyczna pod nazwą "Szturm Zamku w Tykocinie". Jedyna w kraju zimowa inscenizacja historyczno-batalistyczna odtwarza wydarzenia sprzed trzystu lat, z okresu potopu szwedzkiego.

W 1657 roku tykocińska twierdza znajdowała się w rękach Radziwiłłów, potężnego magnackiego rodu, który uznał protektorat Szwecji nad Litwą. Zamek był wówczas oblegany przez siły hetmana Sapiehy i ostatecznie zdobyty. Historię tą w wielkim widowisku plenerowym zaprezentuje blisko stu pięćdziesięciu rekonstruktorów z Polski, Białorusi, Czech i Hiszpanii.

Inicjatywę wydarzenia, którym jest "Szturm Zamku w Tykocinie" zapoczątkowali rekonstruktorzy z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego, rekrutujący się głównie z Tykocina i okolic. Organizatorami wydarzenia są: Port Kultury Tykocin, Urząd Miejski w Tykocinie, Zamek w Tykocinie oraz Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego.

Szturm Zamku odbędzie się 10 lutego 2024 r. i będzie miał charakter imprezy masowej. Rozpocznie się Obozem grup rekonstrukcyjnych na placu S. Czarnieckiego oraz uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, odprawianą w rycie łacińskim (pot. msza trydencka), po której nastąpi uroczyste otwarcie na placu S. Czarnieckiego. Główna inscenizacja odbędzie się na terenie Zamku w Tykocinie.

Celem wydarzenia jest promocja Tykocina i regionu w oparciu o wartości historyczne, walory kulturalne, jak również przyrodnicze: miasto położone jest w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią i jej starorzeczami. Dużymi zaletami Tykocina są przede wszystkim duża liczba zabytków oraz niezmieniony od setek lat układ przestrzenny miasta z widoczną do dzisiaj granicą części żydowskiej. Tykocin jest także miastem, w którym można bardzo wyraźnie odczuć żywe tchnienie wieków, barwnej tradycji i wspaniałej historii.


Program:

10:00 - Obóz grup rekonstrukcyjnych | Plac Czarneckiego
12:00 - Msza Święta w Rycie Łacińskim | Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie
13:15 - Ustawienie oddziałów formacji | Plac Czarneckiego
13:20 - Otwarcie wydarzenia | Plac Czarneckiego
13:30 - Przedstawienie grup rekonstrukcyjnych | Plac Czarneckiego
14:00 - Szturm Zamku w Tykocinie | Zamek w Tykocinie
14:50 - Spotkanie z rekonstruktorami
16:00 - Wypędzenie Szweda z zamku
Miejsce imprezy
Tykocin

1276 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39