Szykujcie się na Targi Książki. Znamy pierwsze nazwiska gości

2020.03.04 10:57
Organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki zdradzili pierwszych gości imprezy. Tradycyjnie Targi połączone będą z Festiwalem Literackim "Na pograniczu kultur".
Szykujcie się na Targi Książki. Znamy pierwsze nazwiska gości
Fot: Grzegorz Chuczun

Będzie to już dziewiąta edycja Międzynarodowych Targów Książki. Od 3 do 5 kwietnia w gościnnych progach Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki przy ulicy Odeskiej nie zabraknie wystawców, gości, a także... promocji.

Długa lista wystawców

Białostockie Targi to już marka sama w sobie. Rokrocznie przyciąga tysiące widzów poszukujących książek przywiezionych przez najważniejsze wydawnictwa nie tylko z całego kraju, ale także zza granicy.

- Różnorodność tematyczna, książki oraz gry edukacyjne, literatura piękna, dziecięca i historyczna - każdy na pewno znajdziecie coś dla siebie - zaprasza Fundacja Sąsiedzi, która imprezę organizuje.

Wiadomo już, że w Operze i Filharmonii Podlaskiej staną stoiska m.in. wydawnictw REA, Dwie Siostry, Sonia Draga, Zakamarki, Arkady, SQN, BOSZ, Czytelnik czy W.A.B. Będą także krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, dom wydawniczy Księży Młyn czy wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku. A to dopiero początek listy wystawców.

Wszyscy starają się na Targi przygotować promocje. A czytelników nie trzeba długo namawiać, by "upolować" książki w atrakcyjnych cenach. Właściwie każdy wychodzi z Opery z torbami. Dosłownie i w przenośni.

Od Łepkowskiej do Ćwieka

Tradycyjnie nie zabraknie gości. "Na pograniczu kultur" będzie można spotkać najpopularniejszych autorów znad Wisły.

Do Białegostoku przyjedzie np. Mikołaj Łoziński. Jest pisarzem i fotografem. Urodził się w 1980 roku w Warszawie. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich 2007 i Paszportu Polityki 2011. Jego ostatnią powieść "Stramer" Magazyn Książki uznał za książkę roku 2019.

Internauci piszą o niej: "Bardzo bliska arcydzieła", "Wspaniała, wielowątkowa historia rozpisana na kilka głosów. Zachwycające poczucie humoru, przemyślana i spójna fabuła, niesamowity klimat. Podsumowując - znakomita powieść, warta przeczytania".

Spotkać będzie można także Ilonę Łepkowską. Znana jest jako autorka scenariuszy do seriali "M jak miłość", "Na dobre i na złe" czy "Barwy szczęścia". W Białymstoku promować będzie powieść "Idealna rodzina".

Wśród ogłoszonych gości są już także: Karol Jałochowski (zaprezentuje książkę "Heretycy, Buntownicy, Wizjonerzy"), Jakub Małecki (autor wielu opowiadań oraz powieści takich jak "Dygot", "Ślady", "Rdza", "Nikt nie idzie" oraz "Horyzont") czy Katarzyna Miller (autorka i współautorka wielu bestsellerowych poradników, m.in. "Chcę być kochana tak, jak chcę", "Bajki rozebrane", "Nie bój się życia", "Instrukcja obsługi toksycznych ludzi", "Kup kochance męża kwiaty", "Być kobietą i nie zwariować").

Wreszcie coś dla fanów fantastyki. Jakub Ćwiek to jedno z najgorętszych nazwisk z tego gatunku. To autor m.in. czterotomowego cyklu "Chłopcy" czy książek "Dreszcz", "Grimm City" i "Szwindel".

Muzyka i literatura

Kolejną niespodzianką będzie udział w Targach jednego z najważniejszych polskich poetów rocka.

- Uwielbiany za szczerość i otwartość artysta, który podbił serca publiczności nie tylko poprzez buntowniczy styl, ale przede wszystkim przez jedyne w swoim rodzaju teksty - podkreślają organizatorzy.

Mowa o Muńku Staszczyku, legendzie polskiej sceny muzyki alternatywnej i rockowej lat 80. i 90., autorze takich przebojów jak "Warszawa", "King" czy "Chłopaki nie płaczą". Spotkanie ze Staszczykiem będzie obracać się wokół książki "King! Autobiografia".

W programie znalazło się także miejsce na słowo połączone z muzyką. W sali zaprzyjaźnionego z targami Białostockiego Ośrodka Kultury wystąpi Artur Andrus z programem "Sokratesa 18".

Targi dla najmłodszych

Organizator szykuje też ciekawy blok dla najmłodszego czytelnika. Znalazło się w nim miejsce dla Dominiki Słowik - okrzykniętej jedną z najciekawszych pisarek młodego pokolenia, laureatki Paszportu "Polityki" 2019 i nagrody Odkrycie Empiku 2019. Na swym koncie ma już takie książki jak "Atlas: Doppelganger" i "Zimowla".

Z kolei Barbara Kosmowska za "Pozłacaną rybkę" otrzymała I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY 2007, za "Kolorowy szalik" nagrodę Książka Przyjazna Dziecku, a za "Niezłe ziółko" - nagrodę Książka Przyjazna Dziecku i Żółtą Ciżemkę.

Wreszcie Andrzej Kruszewicz, to... dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. podczas festiwalu literackiego zaprezentuje swoją najnowszą książkę "Sekretne życie zwierząt".

Zaplanować można już dziś też spotkanie z Zofią Stanecką i Marianną Oklejak - autorkami wyjątkowej serii pt. "Basia".

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

878 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39