Ta podstępna choroba atakuje wiele kobiet. Ekspertki wyjaśnią, jak się chronić

2024.05.22 07:07
Czas na kolejne spotkanie z cyklu Zdrowy Senior w siedzibie podlaskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Odbędzie się w czwartek (23.05) o godz. 14.00. Każdy może się na nie wybrać.
Ta podstępna choroba atakuje wiele kobiet. Ekspertki wyjaśnią, jak się chronić
Fot: pixabay.com

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań wśród nowotworów i jest przyczyną około 14% zgonów. Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 r. ż. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50–69 lat, które wykonywały badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, zmniejszyła się umieralności o 25 – 30%! A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Wiedzą o tym organizatorzy spotkań z cyklu Zdrowy Senior w podlaskim oddziale Polskiego Czerwonego Krzyża. Już w czwartek (23.05) w siedzibie przy ul. Warszawskiej dobędzie się kolejne wydarzenie - poprowadzą je Izabella Przewłocka oraz Monika Truchel z Wydziału Obsługi Klienta i Profilaktyki Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W programie spotkania są m.in. :

- warsztaty samobadania piersi na specjalnych fantomach,
- analiza składu ciała, BMI, określanie wieku metabolicznego ciała,
- zdrowe jadłospisy,
- informacje o badaniach profilaktycznych,
- materiały edukacyjne.

Wstęp wolny.

ms
24@bialystokonline.pl

1668 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39