Tadeusz Truskolaski zdradził, kto będzie jego kolejnym zastępcą

2018.12.21 11:48
To już pewne, że Adam Musiuk, miejski radny i członek Forum Mniejszości Podlasia, zostanie zastępcą prezydenta Białegostoku. W sobotę (22.12) ma się odbyć uroczystość wręczenie aktu nominacji.
Tadeusz Truskolaski zdradził, kto będzie jego kolejnym zastępcą
Fot: MN
Kilka miesięcy temu Tadeusz Truskolaski gratulował Adamowi Musiukowi dołączenia do rady miasta

Od zakończenia wyborów mówiło się o tym, że Tadeusz Truskolaski powoła czwartego zastępcę. Zresztą sam zainteresowany wcale tego nie krył, tak samo jak faktu, że będzie to osoba związana ze środowiskiem prawosławnym. Głównym kandydatem mediów od początku był dr Adam Musiuk, prodziekan wydziału architektury Politechniki Białostockiej i miejski radny od kilku kadencji. Startował on co prawda z listy Koalicji Obywatelskiej, a wcześniej Platformy, ale jest członkiem Forum Mniejszości Podlasia.

Zastępca na święta

Powołanie nowego zastępcy prezydent zapowiadał na grudzień i rzeczywiście zostanie to zrealizowane – w sobotę (22.12), zgodnie z przewidywaniami, Adam Musiuk odbierze z rąk Tadeusza Truskolaskiego akt powołania, a funkcję obejmie 2 stycznia przyszłego roku.

Adam Musiuk obejmie 4 departamenty, przede wszystkim związane ze swoim doświadczeniem – czyli departamenty urbanistyki, architektury, ochrony środowiska i geodezji. Ta decyzja ma wymiar polityczny, ponieważ prezydent będzie miał 4 zastępców z 4 różnych ugrupowań. Poza Forum Mniejszości Podlasia, także ze swojego komitetu (Rafał Rudnicki), Platformy (Zbigniew Nikitorowicz) oraz Nowoczesnej (Przemysław Tuchliński), ale warto podkreślić, że nowy wiceprezydent nie jest osobą z przypadku.

- Jedno i drugie ma tu znacznie. Mam nadzieję, że będzie to cementowało klub Koalicji Obywatelskiej, ponieważ członkowie Forum jednoznacznie go wskazali, a z drugiej strony ktoś jest doktorem i zajmował się pewnymi sprawami, to merytorycznie podoła tym zadaniom, które trzeba przyznać, są dużymi wyzwaniami – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Zmiany, zmiany

Przez większość swojego urzędowania Tadeusz Truskolaski korzystał z pomocy czterech zastępców. W ostatnich miesiącach, po odejściu Adama Polińskiego, było ich mniej, tak samo jak przez dwa lata po ogłoszeniu dekalogu prezydenta, w którym zobowiązywał się nie powoływać czwartego zastępcy. Został on jednak ogłoszony po to, żeby pokazać chęć oszczędności i współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Jednak po obniżeniu mu pensji przez radnych PiS Tadeusz Truskolaski także postanowił odstąpić od wspomnianych założeń.

Powołanie Adama Musiuka na zastępcę oznacza również, że po nowym roku będziemy mieli nowego radnego. Zwolnione miejsce zajmie osoba, która uzyskała kolejny wynik na liście podczas wyborów, a był to znany aktor Teatru Dramatycznego Marek Tyszkiewicz. Oczywiście musi on wyrazić zgodę, ale raczej nie ma powodów, żeby odmówić.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1242 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39