Te białostockie przedszkola przyjmują dzieci

2020.05.07 14:51
Po pozwoleniu dotyczącym uruchomienia żłobków i przedszkoli od 6 maja, nieliczne skorzystały z tej możliwości. Tylko 15 białostockich przedszkoli niepublicznych wznowiło swoją działalność w tym terminie.
Te białostockie przedszkola przyjmują dzieci
Fot: pixabay.com
Od 6 maja tylko 15 niepublicznych przedszkoli sprawuje opiekę nad dziećmi

Chociaż rząd wydał pozwolenie na otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zadecydował, że nie otworzy samorządowych żłobków i przedszkoli tego dnia.

Placówki prywatne otrzymały rekomendacje od władz miasta Białegostoku, że nie powinny działać od 6 maja, ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz personelu.

Tylko nieliczne niepubliczne przedszkola wznowiły swoją działalność. Na podstawie danych zebranych przez magistrat są to:

- Elastyczne Przedszkole przy WSE w Białymstoku Orzełek;
- Niepubliczne Przedszkole Klub Małych Odkrywców;
- Niepubliczne Nasze Szkraby II;
- Niepubliczne Przedszkole Akademia Zdrowego Malucha;
- Niepubliczne Przedszkole Samo Dobro;
- Niepubliczne Przedszkole Terapeutyczne Przyjazny Domek;
- Ośrodek Szkolno Terapeutyczno – Opiekuńczy dla Dzieci i Młodzieży ze Spektrum Autyzmu;
- Niepubliczne Przedszkole Dwujęzyczne Polsko - Angielskie im. Piotrusia Pana;
- Rainbow Pre-School Anglojęzyczne Przedszkole Niepubliczne;
- Niepubliczne Przedszkole Elfy;
- Niepubliczne Przedszkole Norlandia;
- Niepubliczne Przedszkole Integracyjne Kraina Montessori;
- Dobre Przedszkole;
- Niepubliczne Przedszkole Happy Kids;
- Punkt Przedszkolny Puszczyk.

Miejskie przedszkola i żłobki oraz placówki niepubliczne, które z Miastem Białystok mają podpisane umowy (przedszkola "za złotówkę"), są zamknięte do 24 maja. Teraz przygotowują się do wznowienia swojej pracy zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

– Tylko do 112 placówek samorządowych tygodniowo potrzebujemy ponad 2 tysiące 200 litrów płynów do dezynfekcji, koszt to ponad 35 tysięcy złotych – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Oprócz tego niezbędne są też inne środki ochrony osobistej – maseczki, fartuchy, rękawiczki. Szacowany koszt ochrony tygodniowej to 140 tysięcy złotych. Wydatek jednorazowy to przyłbice i termometry, które są potrzebne w każdym oddziale. To duże przedsięwzięcie logistyczne i chcemy się do ponownego otwarcia dobrze przygotować.

Z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego Miasto Białystok otrzymało ok. 10,6 tys. litrów płynu, co wystarczy na trzy tygodnie. Płyn powinien trafić do placówek publicznych (60 przedszkoli i 44 oddziały przedszkolne, 8 żłobków) i niepublicznych (75 przedszkoli i 41 żłobków).

Obecnie dyrektorzy miejskich placówek sprawdzają, ilu rodziców chce wysłać swoje dzieci do przedszkoli i żłobków, określają także, jakie mają możliwości kadrowe i lokalowe, aby temu zapotrzebowaniu sprostać.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

1316 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39