Te zdjęcia nie były dotąd publikowane. Fotografia pogrzebowa w Arsenale

2016.10.27 13:00
Archiwalne fotografie pogrzebowe z terenów północno-wschodniej Polski autorstwa Bolesława Augustisa i Jana Siwickiego będzie można obejrzeć na wystawie "To, co nie umiera, nie żyje". Wernisaż w piątek (28.10) w Galerii Arsenał.
Te zdjęcia nie były dotąd publikowane. Fotografia pogrzebowa w Arsenale
Fot: z archiwum albom.pl
Jedno ze zdjęć Bolesława Augustisa

"Przedstawimy zdjęcia Bolesława Augustisa, ciągle jeszcze odkrywanego, międzywojennego fotografa. Jego kolekcja, licząca kilkanaście tysięcy klatek, przypadkowo znaleziona 10 lat temu, jest najbogatszym dokumentem fotograficznym Białegostoku lat 30." - pisze Grzegorz Dąbrowski, kurator wystawy.

Bolesław Augustis prowadził w Białymstoku zakład Polonia Film. Był rzemieślnikiem, ale poza fotografowaniem w atelier dla zarobku, wychodził na ulicę i był bacznym obserwatorem miejskiego życia. Wynajmowano go na specjalne sesje, w tym pogrzeby. Zdjęcia konduktów, trumien wyciąganych przez okno czy żałobników są rzetelnym zapisem dokumentalnym okresu dwudziestolecia międzywojennego.

W Galerii Arsenał zobaczyć będzie można też zdjęcia Jana Siwickiego, wiejskiego fotografa z Jaczna. W jego przypadku z kilkudziesięciu lat pracy uratowało się niespełna 300 szklanych negatywów. Siwicki fotografował życie swojej wsi, które toczyło się kołem wokół narodzin, wesel i pogrzebów.

Prezentowane fotografie pochodzą z archiwum albom.pl. Na wystawę zapraszają Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej "Widok" oraz Galeria Arsenał.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (28.10) o godz. 18.00 w części edukacyjnej Arsenału.

Szczegóły: Wystawa "To, co nie umiera, nie żyje"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

859 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39