Temperatura znowu wzrośnie! Jak sobie radzić z upałami?

2024.06.19 07:35
Temperatura powietrza wzrośnie dziś do 30°C. Synoptycy zapowiadają burzę z piorunami i obfitymi opadami deszczu.
Temperatura znowu wzrośnie! Jak sobie radzić z upałami?
Fot: Pixabay

Jak twierdzą synoptycy, w środę (19 czerwca) w naszym mieście panować będą wyjątkowo trudne warunki pogodowe. Poza kolejną falą upałów, dzień ten przyniesie nam także burzę z piorunami i obfitymi opadami deszczu. Padać zacznie już od godziny 13:00.

Na naszych termometrach zobaczymy dziś aż 30°C w ciągu dnia i 13°C w nocy. Wartość temperatury odczuwalnej to również 30°C.

Towarzyszyć nam dziś będzie dość silny powiew południowo-zachodniego wiatru. Maksymalna prędkość jego porywów to 50 km/h. Zachmurzenie pokryje 90 proc. powierzchni nieba.

Specjaliści przewidują wzrost stanu wilgotności powietrza do 80 proc. Ciśnienie atmosferyczne utrzymywać będzie się na poziomie 1010 hPa. Warunki biometryczne będą niekorzystne.

Jak radzić sobie z upałami?

Wymagające, a wręcz niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia warunki pogodowe niosą za sobą potrzebę zachowania szczególnej ostrożności i wdrożenia pewnych środków zapobiegawczych.

Przede wszystkim należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Osoba dorosła powinna wypijać w upalne dni nawet od 4 do 5 litrów płynów na dobę. W takie dni warto też wesprzeć swój organizm spożywając elektrolity. Wychodząc z domu należy zadbać o nakrycie głowy oraz ochronę przeciwsłoneczną w formie kremu SPF.

Jeśli chcemy wybrać się na spacer lub uprawiać jakiekolwiek inne formy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu najlepiej zrobić to przed godziną 11:00 lub po godzinie 15:00. Będziemy wówczas mniej narażeni na szkodliwe działania promieni słonecznych.

Pamiętajmy, że upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz osób starszych. Zadbajmy o ich bezpieczeństwo i zachowajmy szczególną ostrożność.

Podczas burzy najlepiej jest schronić się w pomieszczeniu. Należy unikać otwartych przestrzeni i w żadnym wypadku nie szukać schronienia przed deszczem chowając się pod drzewami, które mogą zostać powalone piorunem.

Długość dnia i nocy

Wschód słońca mogliśmy dziś dostrzec o godzinie 4:00, a jego zachód nastąpi o godzinie 20:58. Długość dnia to 16 godzin i 58 minut.

Księżyc będzie obecny na białostockim niebie od godziny 18:47 do godziny 1:43. Noc ze środy na czwartek potrwa przez 7 godzin i 2 minuty.

Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Romuald, Bonifacy, Borzysław, Gaudencjusz, Gaudenty, Julianna, Michalina, Otto, Odon oraz Romualda.

Nietypowe święta: Teksański Dzień Emancypacji, Dzień Kota Garfielda, Światowy Dzień Anemii Sierpowatej, Dzień Leniwych Spacerów oraz Dzień Kibica Wisły Kraków.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
450 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39