Ten region zasługuje na dynamiczny rozwój. Rozpoczął się Wschodni Kongres Gospodarczy

2019.09.25 12:44
W Białymstoku rozpoczęła się 6. edycja Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Przez dwa dni będą odbywały się panele dyskusyjne na tematy związane m.in. z 15-leciem Polski w Unii Europejskiej, rynkiem żywności czy też ze współpracą transgraniczną.
Ten region zasługuje na dynamiczny rozwój. Rozpoczął się Wschodni Kongres Gospodarczy
Fot: MN

Wschodni Kongres Gospodarczy to impreza, podczas której co roku rozważane są najważniejsze kwestie rozwoju Polski Wschodniej. Hasło tegorocznej edycji brzmi "Tu spotyka się Zachód ze Wschodem". Rozpoczęła się ona w środę (25 września).

- Bohaterami tego wydarzenia są przede wszystkim mieszkający w Podlaskiem ludzie, przedsiębiorstwa i samorządy. Z myślą o nich będziemy wypracowywać wnioski, nawiązywać nowe kontakty gospodarcze i współprace, bo nasz region zasługuje na dynamiczny rozwój. Województwa podlaskie ma wiele atutów i ogromny potencjał. Nie tylko w postaci unikalnej przyrody – Puszczy Białowieskiej czy Puszczy Knyszyńskiej. Coraz częściej mówi się o kolejnej – Puszczy Krzemowej, podkreślając w ten sposób dynamiczny rozwój branży IT na wzór amerykańskiej Doliny Krzemowej. Podlaskie to też dolina mleczna, to domy modułowe, przemysł szkutniczy, maszynowy i meblarski, ale przede wszystkim Podlaskie to wspaniali ludzie. Mamy jako region budowania silnej gospodarki i marki, która będzie rozpoznawalna w kraju i zagranicą – mówił na rozpoczęcie WKG marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Jak przyciągnąć inwestycje i kreatywnych ludzi?

Tematem przewodnim w tym roku są inwestycje, które pobudzają i napędzają rozwój. Prelegenci będą zastanawiać się, jak przyciągać inwestycje do Polski Wschodniej i jak dzięki nim można przyciągnąć do naszego regionu osoby kreatywne, które będą chciały tu zostać.

Pierwszy panel plenarny jednak był poświęcony 15-leciu Polski w Unii Europejskiej. Wzięło w nim udział ośmioro prelegentów, w tym goście z zagranicy: Natalja Luts (konsul ds. ekonomicznych Estonii w RP), Boris Pasalić (minister rolnictwa, leśnictwa i gospodarki wodnej Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny) oraz Balazs Rakossy (sekretarz stanu ds. funduszy europejskich w węgierskim Ministerstwie Finansów).

Poza nimi udział w debacie wzięli Paweł Wojciechowski (główny ekonomista w ZUS), Andrzej Sadowski (prezydent Centrum im. Adama Smitha), Dariusz Piontkowski (minister edukacji), Jan Mikołuszko (przewodniczący rady nadzorczej Unibep) i Cezary Kaźmierczak (prezes Związków Przedsiębiorców i Pracodawców).

Wręczenie nagród

Jeszcze w środę odbędą się m.in. panele Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce, Cyfryzacja i nowe technologie, Współpraca transgraniczna doświadczenie i perspektywy, Nowe trendy na rynku żywności i Fundusze unijne po roku 2020.

Przewidziane jest także gale wręczenie nagród – Top Pracodawców Polski Wschodniej, Top Inwestycje Polski Wschodniej oraz Top Start-up Polski Wschodniej.

Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia będzie natomiast sesja plenarna Polska Wschodnia – wyzwania przyszłości, w której udział weźmie m.in. marszałek Artur Kosicki.

Więcej: Wschodni Kongres Gospodarczy: Agenda

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1812 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39