Terytorialsi z nowym uzbrojeniem. Najpierw pistolety i drony, teraz - moździerze

2018.12.14 13:58
Ministerstwo Obrony Narodowej inwestuje w Wojska Obrony Terytorialnej. Podpisano już kilka umów na dostawę nowego uzbrojenia, w tym pistoletów oraz moździerzy.
Terytorialsi z nowym uzbrojeniem. Najpierw pistolety i drony, teraz - moździerze
Fot: DWOT

Pistolety i drony

W ostatnim czasie Ministerstwo Obrony Terytorialnej podpisało umowę z zakładami "Łucznik" z Radomia na dostawę dla Wojsk Obrony Terytorialnej 20 tys. pistoletów Ragun.

- Aby uczcić ten wyjątkowy rok, zdecydowałem o nadaniu tej broni nazwy VIS 100, która nawiązuje do chlubnych, przedwojennych tradycji, do pistoletu wz. 35 Vis produkowanego przez Fabrykę Broni w latach 1936-1939. Liczba 100 jest odniesieniem do wprowadzenia broni w 100. rocznicę odzyskania niepodległości - wskazał wówczas Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Dostawy uzbrojenia rozpoczną się w drugiej połowie 2019 r., a ostatnie partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych w 2022 r.

Jednocześnie resort obrony poinformował, że w Wojskach Obrony Terytorialnej szkoleniem ogniowym z wykorzystaniem nowego pistoletu zostaną objęte "całe stany osobowe", jednak trafi on na wyposażenie kadry dowódczej oraz żołnierzy pełniących służbę na wybranych specjalnościach wojskowych.

Później okazało się również, że Terytorialsi dostaną też drony. Łącznie do WOT trafi 12 nowych bezzałogowców. Wartość umowy wynosi ponad 10 mln zł, a terminy dostaw przewidziano jeszcze w tym roku.

Miniaturowe Bezzałogowe Systemy Powietrzne typu Fly Eye znajdują się już na wyposażeniu innych rodzajów wojsk Sił Zbrojnych RP, jednak zamawiane platformy to trzecia generacja tego typu BSP. Została ona wyposażona w nową głowicę optoelektroniczną i system zasilający (akumulatory). Modernizacji poddano również stację nadawczo-odbiorczą, stację kontroli i kierowania (SKiK) oraz plecaki i skrzynie.

Drony wykorzystywane są m.in. do realizacji zadań rozpoznawczych.

Umowa na moździerze

Teraz natomiast MON podpisał kolejną umowę.

- Podpisaliśmy umowę na dostawę 780 polskich moździerzy LMP-2017 dla Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Lądowych. To niezwykle ważny kontrakt - wzmacniamy nasze Siły Zbrojne i dajemy impuls polskiej gospodarce - poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Umowa została zawarta z Zakładami Mechanicznymi z Tarnowa i opiewa na ponad 31 mln zł.

- Wytyczne ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka dla wyższych dowódców wojskowych są jasno określone. Siły zbrojne bardziej liczne, nowocześnie wyposażone i dobrze zintegrowane z siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego, w tym z siłami Stanów Zjednoczonych ­­­- podkreślił gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Pierwsza dostawa 150 moździerzy będzie miała miejsce w II połowie 2019 r. Natomiast sama umowa obejmuje również szkolenie instruktorów, rusznikarzy, a także pakiety: e-learningowy i logistyczny.

Lekkie Moździerze Piechoty LMP-2017 znajdą się m.in. na wyposażeniu każdej kompanii lekkiej piechoty WOT. Będą wykorzystywane nie tylko z amunicją bojową i szkolną, ale też oświetlającą przy wsparciu działań z zakresu zarządzania kryzysowego czy też akcji poszukiwawczych.

Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT), które dostarczą moździerze, to jeden z wiodących zakładów produkcyjnych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Tarnowskie zakłady są liderem w projektowaniu i wytwarzaniu zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, broni wsparcia piechoty (moździerze 60 mm i granatniki 40 mm) oraz broni strzeleckiej – zespołowej (UKM-2000) i precyzyjnego rażenia (BOR, TOR, ALEX338).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

616 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39